Genel 04 ŞUBAT 2010 / 12:47

Türk gençlerine Microsoft kapısı açık

Microsoft, Microsoft Laboratuvarları'na kabul ettiği öğrenci sayısını artırıyor.

Microsoft, Microsoft Laboratuvarları'na kabul ettiği öğrenci sayısını artırıyor.


Microsoft Laboratuvarları, proje destekleri ve bursları ile dünya genelinde bilimsel araştırmaya destek verirken, Microsoft Türkiye de bu alandaki en son gelişmeleri üniversitelerimiz ile paylaşmaya hazırlanıyor. Bu çerçevede bir küresel iletişim çalışması gerçekleştiren Microsoft, bilimsel araştırmanın hizmetine sunduğu olanaklar konusunda Türkiye'den yaklaşık 51 üniversite yönetimini bilgilendirdi.

Microsoft Türkiye, verilen proje destekleri ve burslar hakkındaki gelişmeleri ilgili çevrelerle paylaşarak gençlerin akademik kariyerlerinde ilerlemeleri ve üniversitelerin uluslararası arenada isimlerini daha iyi duyurabilmeleri için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede yaşanan en önemli gelişme, geçtiğimiz günlerde Koç Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Serdar Taşıran'ın proje önerisi Microsoft Laboratuvarları tarafından kabul edilmesi oldu. Microsoft Laboratuvarları, Taşıran'ın "Çokişlemcili Bilgisayarlarda Bilgi Güvenliğinin Sağlanması" konulu projesini desteklemeye karar verdi.

Microsoft Türkiye Akademik Programlar Yöneticisi Mehmet Tunçkanat, Microsoft Laboratuvarları'nın çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: "Dünyanın değerli bilim adamı ve mühendislerini bünyesinde toplayan Microsoft Laboratuvarları, bilgisayar endüstrisine yön veren teknolojileri hayata geçiriyor. Bu nedenle Microsoft Laboratuvarları'nın bilimsel hayata sağladığı katkı son derece önemlidir. 800'den fazla araştırmacının görev aldığı bu laboratuvarlarda yaklaşık 46 farklı araştırma grubu bulunuyor. Microsoft Research akademiden istisnai araştırmacılar ile bilgisayar mühendisliği alanından başarılı ve deneyimli mühendisleri bünyesine alarak entelektüel sermayeye düzenli olarak yatırım yapıyor. Microsoft Türkiye olarak ilk kez bu yıl bir Türk doktora öğrencisinin bu değerli beyinlerle birlikte çalışması da bizim için büyük bir gurur kaynağı oldu. Çeşitli bilimsel projelere destek veren Microsoft Laboratuvarları'nın dönem dönem verdiği destekler hakkında üniversitelerimizi bilgilendiriyoruz. Bu arada Koç Üniversitesi'nden bir hocamızın projesinin Microsoft Laboratuvarları tarafından desteklenmesi bizleri çok mutlu etti. Bu yönde ortaya çıkması olası çeşitli fırsatları yeri geldikçe Türk akademi dünyası ile paylaşmak istiyoruz."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun