Genel 05 EKİM 2011 / 19:06

Türk finans dünyası, dünyaya rehber oluyor

Türk finans dünyası, dünyaya rehber oluyor

ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi ‘11’in son gününün finans sektörü ile ilgili önemli konferans başlıklarından biri, ‘Türk Bankacılığının Teknolojiyle İmtihanı’ başlığında düzenlendi.Panelin başkanlığını Ernst&Young Türkiye Danışmanlık Bölümü Kıdemli Müdürü Murat Aktürk üstlenirken, katılımcılar da ING Bank Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Sivri, Mirsis Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü ve Yönetici Ortağı Gül Düzgider, Datasevr Bilişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Kemal Karabulut ile Software AG, IDS Scheer Danışmanlık ve Hizmetler Direktörü Çağrı Tolga Avşar oldu.

Türk bankacılık sisteminin eskiden yurtdışı uygulamaları örnek aldığını ama artık Türkiye’nin bu alanda temel alınan bir ülke haline geldiğini belirterek paneli açan Murat Aktürk’ün, Türk bankacılığının dünya tarafından örnek alınmasına dair yorumlarını sorduğu Hüseyin Sivri, şu yanıtı verdi: “Türk insanı yeniliklere çok açık ve teknolojiyi seviyor, hızla benimsiyor. ATM, internet bankacılığı ve son olarak mobil bankacılık bunun örnekleri. İnternet penetrasyonu da yüksek. Türkiye pazarı, çok sofistike bankacılık ürünleri ortaya koyuyor, daha kompleks ürünler var. Yurt dışında örneğin, sadece mevduat, tüketici kredileri ve mortgage vardır. Ama bizde ürünler daha sofistike. Çünkü rekabet var. Bunu da teknoloji olmadan yapmak mümkün değil. Tüm bunları hızla yapıyoruz. Bir projeyi gerçekleştirme hızımız çok yüksek. Ama rekabet nedeniyle de maliyet baskısı var. Bu nedenle operasyonları hızlandırmaya çalışıyoruz ve ciddi yatırım yapılıyor. Risk yönetimi ve yeni ürünler konusunda yurt dışından daha iyiyiz.”

Bu konuda Çağrı Tolga Avşar da, rekabetin arttığı gerçeği ışığında, Türk bankacılık sisteminin kendi uygulamalarını geliştirdiğini belirtti. “Bunun getirdiği katma değer de yüksek oluyor” diyen Avşar, ama bunun da bir taraftan kompleksiteyi artırdığına dikkat çekti. İlerleyen dönemde daha planlı hareket edebilmenin önemli olacağına işaret eden Avşar, “Çünkü bankalar bütünüyle büyüdü, karmaşa arttı. Eskiden tek uygulama ile kredi süreçleri tanımlanırken, şimdi 2-3 uygulama var ve bunların birbiri ile entegrasyonu söz konusu” dedi.

Bankaların ölçümlemelerinin bu yapıdaki önemine işaret eden Kemal Karabulut, “Hedef, günü kolaylaştırmak” diyerek, şöyle devam etti: “Yani yeni teknoloji ürünleri getirip yaygınlaştırmak da bizim için önemli. Bize gelen talepler fizibilitesi sıkı yapılmış projeler, ‘ne kazanırız’, ‘nasıl ölçeriz’ diye planlar yapılıyor. Finans sektörünü ölçmek o yüzden o kadar zor değil. İşlemler doğru kurgulandığında, katma değer de ölçülebiliyor. Son projelerde gördük ki, bireye bağlı değil, ama kurumsal kültür bu değişimleri taşıyabiliyor.”

Çözüm geliştirmek için birçok kriteri göz önünde bulundurduklarını belirten Gül Düzgider, daha iyi servis için servis yönetimine önem verdiklerini belirtti. Müşteri ihtiyaçlarını iyi analiz etmeye çalıştıklarını vurgulayan Düzgider, “Süreç yönetimi ve maliyet analizi yaparak müşterilere bildiriyoruz. İş yapısında üç adım var: Süreç, insan ve teknoloji. Bunlara büyük önem veriyoruz” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun