Genel 01 EYLÜL 2009 / 09:33

Türk çocukları bilgisayar kullanımında AB yolunda

Intel'in 11 ülkede yaptırdığı araştırma ilginç sorunlar ortaya koyuyor.

Intel'in 11 ülkede yaptırdığı araştırma ilginç sorunlar ortaya koyuyor.


Intel'in, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi'nde Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 11 ülkede 5 bin 220 ebeveynin katılımıyla gerçekleştirilen araştırması, farklı ülkelerdeki ailelerin çocuklarının bilgisayar kullanımına yönelik görüş ve beklentileriyle ilgili ilginç ipuçları veriyor. Araştırmaya göre Türk aileler, çocuklarının gelişiminde bilgisayar kullanımının önemli yer tuttuğunu ve bilgisayar kullanmayı bilmenin, gelecekte çocuklarının iş sahibi olmasında önemli rol üstleneceğini düşünüyor. Kentli nüfusun yoğun olduğu bölgelerde bilgisayarla bir şekilde tanışmış ya da bilgisayar kullanan toplam 5.220 ebeveynin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, bu ülkelerde yaşayan tüm ailelerin günümüz modern dünyasında çocuklarının gelişiminde bilgisayar kullanımına büyük önem verdiğini ortaya koyuyor. 11 ülkede ebeveynlerin yüzde 98'i bilgisayar yetkinliğinin önemli bir beceri olduğuna inanırken, yüzde 50'si de bilgisayarın büyüme sürecinde çocuklar için "kesinlikle gerekli" olduğunu belirtiyor. Araştırmaya katılan Türk aileler de bilgisayar kullanımının çocuklarının gelişiminde büyük önem taşıdığını ve gelecekteki iş hayatını ciddi ölçüde etkileyeceğini ifade ediyor. Türkiye, yüzde 86 oran ile araştırmaya katılan 11 ülke arasında bilgisayarın çocuklarının gelecekteki iş hayatlarında çok büyük payı olduğuna inanan ülkeler arasında Güney Afrika ve Rusya'dan sonra üçüncü sırada yer alıyor.

Türk aileler: "Çocuklarımız bilgisayarla 12 yaşından önce mutlaka tanışmalı"

Araştırmaya katılan Türk ebeveynlerin yüzde 88'ine göre çocuklarının 12 yaşından önce bilgisayarla tanışmış olması bir gereklilik. Yüzde 21'i de çocuğunun 5 yaşından önce bilgisayarla tanışmasını destekliyor.

Eğitim amaçlı bilgisayar kullanımının yaygınlaşması için en fazla devlet desteğini Türkler bekliyor

Intel'in araştırmasına katılan Türk ebeveynlerin yüzde 90'ı, devletin okullarda bilgisayar eğitiminin yaygınlaşması için daha çok destek vermesi gerektiğini savunuyor. Türkiye bu oranla 11 ülke arasında ilk sıraya yerleşiyor.

Türk çocukları bilgisayarı en çok eğlence ve ödevler için kullanıyor

Araştırmaya katılan ebeveynlerin verdiği yanıtlar, çocukların tüm ülkelerde bilgisayarı en çok eğlence amaçlı kullandığını gösteriyor. Yüzde 27 ile eğlenceyi eğitim amaçlı kullanım takip ediyor. Bilgisayarı iletişim için kullanan çocukların oranı ise yüzde 21. Türkiye'ye bakıldığında, kullanım amaçları arasında eğlencenin yüzde 35, okul ve ödevlerin yüzde 28, iletişimin ise yüzde 16 olduğu görülüyor. Bilgisayarı en çok İspanyol ve İngiliz çocukları eğitim amaçlı kullanırken, bilgisayardan bu amaçla en az yararlananlar yüzde 16 ile Polonyalı çocuklar.

Çevrimiçi içerik ailelerin takibinde

"Çocukların kullandığı çevrimiçi içeriği kontrol ediyor musunuz?" sorusuna verilen yanıtlar ailelerin çocukların eriştiği internet içeriğine duyarsız olmadıklarını ve içeriği kontrol altında tuttuklarını, buna karşın aşırı müdahalede bulunmadıklarını ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan Türk ailelerin yarıya yakını, çocuklarının eriştiği internet sitelerini denetlediğini ve kontrol altında tuttuğunu belirtiyor. Yüzde 18'i çocuklarının zararlı sitelere girmeyeceğine inanırken, yüzde 32'si de zaman zaman içeriği kontrol ettiğini ifade ediyor. Fransızlar'ın yüzde 15'i, Güney Afrikalılar'ın ise yüzde 13'ü çocuğunun sadece kendisinin belirleyip onay vereceği sitelere girebileceğini belirtiyor.

Ebeveynlerini bilgisayar konusunda en çok Türk çocuklar yetkin buluyor

Türkiye'de kentsel nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yapılan araştırmada bilgisayar kullanan Türk ebeveynlerin yüzde 68'i, çocuklarının gözünde kendilerinin bilgisayar kullanımı açısından yetkin ve ehliyetli olduklarını belirtiyor. Bu oranla Türkiye 11 ülke içinde en üst sıraya yerleşiyor. Bölge geneline bakıldığında ebeveynlerin yüzde 52'si çocuklarının kendilerini yetkin buldukları yanıtını veriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun