Genel 29 KASIM 2010 / 12:34

Türk buluşu Hibrit Posta Sistemi kullanıma giriyor

Tele Kurye'nin TÜBİTAK-TEYDEB desteğiyle geliştirdiği sistem sektöre yeni bir soluk getirecek.

Tele Kurye'nin TÜBİTAK-TEYDEB desteğiyle geliştirdiği sistem sektöre yeni bir soluk getirecek.


Türkiye genelinde 100'den fazla acenteyle hizmet veren ve Türkiye'nin en önemli şirketleri ve kurumlarıyla çalışan Tele Kurye, kapıya fatura teslimi için özel bir sistem geliştirdi. İzmir'in ilk motor kurye şirketi olan Tele Kurye, 7 yıldan bu yana İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde hizmet veriyor. Motor kuryenin yanında gönderi, imzalı/imzasız posta, bölgesel dağıtım, kişiye özel teslimat gibi hizmetler sunan Tele Kurye'nin geliştirdiği sistem "dünyada tek" olma özelliği taşıyor.

Tele Kurye Genel Müdürü Hayri Dayı, SecurePOL adını verdikleri sistem hakkında şunları söylüyor: "Günümüzde adrese yaptığımız teslimatların önemli bir bölümünü faturalar oluşturuyor. GSM operatörleri, bankalar, mağazalar her ay milyonlarca fatura gönderisi yapıyor. Yeni geliştirdiğimiz sistem sayesinde kuryemiz faturayı teslim edilecek olan adreste otomatik olarak bilgisayardan alıp yine otomatik olarak çıktısını zarflıyor. Böylelikle önceden fatura basma, okuma, zarflama zahmeti ortadan kalkıyor. Adreste üretilen fatura kapalı zarfa koyulduğu için faturayı teslim eden kuryemiz dahil kimse içeriğini göremiyor. Geliştirdiğimiz bu sistem göndericiyi zarf, pul ve posta masrafından kurtarıyor" diye konuştu.

Adreste güvenli basım, yani SecurePOL Hayri Dayı tarafından geliştirilmiş bir sistem. Arka plandaki uygulama da bilgisayar mühendisi ARGE uzmanları hazırlamış. Sistem yaklaşık 1 yıllık bir çabanın ürünü.

Gönderilerin yüzde 10'u geri dönüyor

Ülkemizde yıllık 1 milyar adet civarında posta gönderisinin yüzde 10'unun "Adreste bulunamama" nedeniyle geri çevrildiğini gören Dayı, şirketleri boşa posta masrafından kurtarmak için böyle bir proje geliştirmiş. Bu sayede fatura adreste basıldığı için, adresinde olmayan taşınanlar için boşuna fatura basılmasının önüne geçiliyor. Tamamen elektronik verilerle çalışan sistemin güvenliğine özellikle önem verdiklerini belirten Dayı, projeye TÜBİTAK'ın destek verdiğini ve İstenirse özel şifrelerle ek güvenlik önlemleri de sağlanabileceğini söylüyor.

Türkiye genelinde aylık olarak yaklaşık 2 milyon adet gönderi yapan ve teslimatları için 500'ü aşkın özel şirketle çalışan Tele Kurye, daha önce adres değiştiren firmalar için BAB (Biz Arar Buluruz) sistemi ve hatalı gönderilerle ilgili çözümler üretmiş, adından söz ettirmişti.

Dayı, önümüzdeki ay devreye girmesi beklenen melez posta sistemi SecurePOL'ün şimdiden batılı firmaların da dikkatini çektiğini söylüyor. Dayı, "İlk olarak Türkiye'de uygulanacak bu sistemin Avrupa ve ABD'de de devreye sokulması için temaslar sürüyor. Adreste, kişiye ya da kuruma özel fatura basılması sistemi için Türkiye'nin pek çok önde gelen firması devrede. Bu sistem kurumlar için büyük tasarruf sağlayacak" diyor.

"İyi bir fikriniz varsa Ar-Ge desteğini göz ardı etmeyin"

Projenin hayata geçirilmesinde devletin sağladığı Ar-Ge desteklerinden faydalandıklarını belirten Dayı, "İyi bir fikriniz varsa devletin sağladığı TEYDEB-TÜBİTAK gibi desteklere başvurma konusunda cesur ve kararlı olmanız lazım. Biz bu desteğin işlediğini gördük ve destek alma konusunda çaba göstermeye karar verdik. Bir Ar-Ge projesini başarısızlığa sürükleyecek birçok parametre olduğu doğru, ama doğru koşulları yerine getirirseniz edineceğiniz kazanç da bir o kadar yüksek. Bu destekler hem maddi anlamda, hem prestij anlamında iş sizi yükseğe taşıyor" sözleriyle görüşlerini paylaşıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun