Genel 09 ARALIK 2010 / 11:24

Türk bilişim sektörünün Suriye çıkartması başladı

Suriye'nin başkenti Şam'ı ziyarete gelen Türk bilişim şirketleri ülkedeki iş fırsatlarını değerlendiriyor.

Suriye'nin başkenti Şam'ı ziyarete gelen Türk bilişim şirketleri ülkedeki iş fırsatlarını değerlendiriyor.


İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) organizasyonu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) desteği Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği'nin (TÜTED) davetiyle bilgi ve iletişim sektöründeki Türk iş adamlarının Suriye'nin başkenti Şam'a ziyareti başladı. Davete katılan 20'nin üzerinde şirket, Suriye'den katılan şirketlerle gün boyu bir araya gelerek yeni iş fırsatları ve olası iş birliklerini görüşecekler.

İlk toplantı Suriye Telekom CTO'suyla

Ziyaretin ilk toplantısı, tüm heyetin katılımıyla Syrian Telekom'a gerçekleştirildi. Burada katılımcılara Suriye'deki telekom sektörünün yapısı ve mevcut düzenlemelerle ilgili bilgi veren Syrian Telecom CTO'su Baker Baker'in konuşmasında özetle şu bilgiler yer aldı:

- Syrian Telecom uzun süredir ülkede tekel olarak hizmet veriyordu. Fakat bu durum yakın zamanda sona erecek.

- Şirket bugüne dek hem operatör, hem regülatör olarak hizmet vermiş. 2011 yılşı başından itibaren ise regülasyonların soumluluğunu bağımsız bir kuruma devredecekler.

- 4 milyon sabit hat erişimi var.

- Şirkette şu an 25 binden fazla kişi çalışıyor.

- Ülkede mobil servisler 2002'de başladı. Şu an için şirket gelirlerinin yüzde 50'si mobil pazardan geliyor.

- Şirketin toplam değeri 1,5 milyar dolar civarında.

- İnternete bağlı olanların sayısı 800 bin. Bunların 66 bini geniş bant abonesi. Şu anki altyapıyla sunulabilecek maksimum geniş bant hat sayısı ise 100 bin.

- Ülkede geniş bant internet bağlantısı ADSL üzerinden sağlanıyor. Altyapı devlete ait olmakla birlikte 12 adet internet servis sağlayıcı ülke genelinde rekabet halinde.

- Mobil alanda bu yıl ciddi bir yatırım var. Ülkenin dış hatlarla bağlantısı Lübnan, Türkiye, Ürdün ve Irak üzerinden geçen fiber kablolarla sağlanıyor. Ancak Irak hattı savaş çıktığından beri kullanılmıyor.

- Yedeklilik 2 adet uluslararası ağ geçidi üzerinden uydu bağlantısıyla sağlanıyor.

- Şu an Suriye'yi komşu ülkelerde çağdaş teknolojilerle bağlayacak modern altyapıya kavuşturacak projeleer gündemde. JADI Link bunlardan biri, ama bunun yanında doğrudan Türkiye'ye bağlanacak bir denizaltı fiber kablo projesi de var.

- Bu altyapılar hazırlanırken gelecekteki genişleme ihtiyaçları da göz önüne alınıyor. Bu yolla 200 GBps ek bant genişliği sağlanacak.

- Ülkede 3 tane serbest endüstriyel bölge var. Şu an hükümet bu alanlara yönelik iletişim yatırımlarına hız vermiş durumda. Proje bitiminde bu bölgelerdeki tüm fabrikalara fiber bağlantı sağlanması hedefleniyor.

- Ülkenin eskiyen veri taşıma altyapısının değişimi için geçen sene bir karar alındı. Ocak ayından itibaren bu işe başlanılması planlanıyor.

- Suriye'de devlet kurumlarında işe alma prosedürleri ortak kanunlarla belirlenmiş durumda. Bu kanunlar tarımdan telekoma kadar tüm istihdam programları için ortak uygulanıyor. İleri teknoloji ürünleriyle çalışan kamu kurumlarında bu kurallar esnetilemeyince istihdamda verim alınamıyor.

- ERP ve benzeri büyük çaplı projelerde ihaleye çıkılıyor. Bu konuda bireysel görüşmüyorlar, çünkü ön yargıya neden oluyor (e normal).

- İhale süreçlerinin kendilerini yavaşlattıklarından şikayetçiler. Duyuru 3 ay askıda kalmak zorunda. Sonrasında teknik yeterlilik, testler ve sonuç uygun olmazsa ihalenin yenilenmesi derken sonuç almak uzun sürüyor.

- Ülkede mobil operatörlerin çağrı merkezine sahip olması zorunlu. Toplam 3 adet çağrı merkezi var. Ancak çalışanların mentalitesini oturtma konusunda hayli zorlanmışlar. Çünkü bugüne dek Çünkü bir tekelin kendini anlatması, pazarlaması, iyileştirmesi gerekmemiş. Bunun kırılması gerektiğini düşünüyorlar.

- Ülkede VoIP servisleri verilmesine halen izin yok.

- Sabit telekomdan öte mobil iletişimde vergi yükü hayli fazla. Baker, fiyatların milli gelire kıyasla biraz pahalı kaçtığını itiraf ediyor.

Etkinliğin davetli listesinde kimler vardı?

Air Telekomünikasyon / Adil Zafer MüftüoğluAmvg-Gm / Alptekin DerinkökAneltech / Tansel KıyıcıAnel Arge / Hakan ÇağlarArgela / Hakan EroğluAvea / Kadir BoysanBilgi Yönetimi Ve Stratejik Araştırmalar Şirketi / Murat BükeCebeci Teleteks / Fahri CebeciElkotek A.Ş. / Hakan Tahiroğlu - Abdullah SafiEser Telekom / Yusuf Ata ArıakGantek A.Ş. / Ahmet Ongun - Ejder VarolGlobalstar Avrasya (Mobile Satellite Telecomunication) / Mehmet Özçelikİkon Telekom / Tolga Özbilunİnterpro Holding / Şafak Alpay - Erdem ÖzelKoçnet A.Ş. / Mehmet Ali Akarca - Eren BayraktarKron Telekomünikasyon Hismetleri A.Ş - Lütfi YenelSampaş A.Ş. / Ateş GönenTeder / Serhat ÖzerenTesaş / Kasım ÖzümitTtg Uluslar Arası / Mehmet Beyaz Turkcell / Ekrem YenerTurktelekom / Bülent KahramanTurknet İletişim Hizmetleri A.Ş. / Mehmet ÇelebilerTüted / Adil Zafer MüftüoğluVodafone / Hasan Süel

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun