Genel 07 TEMMUZ 2010 / 12:21

Türk akademisyenlere ödül yağdı

5 Türk Akademisyen, “IBM Öğretim Üyesi Ödülleri”ne layık görüldü.

5 Türk Akademisyen, “IBM Öğretim Üyesi Ödülleri”ne layık görüldü.


IBM’in, tüm dünyadan akademisyenlerin araştırma projeleriyle katıldığı IBM Öğretim Üyesi Ödülleri’ni kazananlar arasında, 5 Türk akademisyen de yer aldı. IBM’in İstanbul Ofisi’nde 7 Temmuz 2010 tarihinde düzenlenen bir törenle, para ödülleri sahiplerine verildi. Para ödülü, öğretim üyelerine, üzerinde çalıştıkları araştırma projesinde kullanmaları amacıyla verildi.

“Öğretim Üyesi Ödülleri” kapsamında yarışmaya katılan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Elif Uysal Bıyıkoğlu “Akıllı Altyapıları Etkinleştirmek İçin Enerji Tasarruflu Mobil Ağ Teknolojileri”, yine ODTÜ’den Doç. Dr. Özgür B. Akan  “Dağıtık Kuantum Nano-Ölçekli Bilgi İşleme Mimarisi” konulu projeleriyle ödül almaya hak kazandı. “Çok Dilde Konuşmanın Geri Getirimi İçin Ayırıcı Yöntemler” konulu çalışmasıyla Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Murat Saraçlar’ın yanı sıra, Özyeğin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Emrah Şener, “KOBİ’ler İçin Risk Yönetimi”; Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Bülent Çatay “Yeşil Lojistik: Karayolu Ulaşımında Sera Gazı Salımının Azaltılması” isimli çalışmalarıyla ödüllü akademisyenler arasında yer aldı.

IBM Orta ve Doğu Avrupa Üniversite İlişkileri Lideri Jale Akyel, “IBM, Öğretim Üyesi Ödülleri ile tüm dünyada, özellikle Akıllı Dünya stratejisine önemli katkıda bulunduğunu düşündüğü araştırmacıları destekliyor. Son 3 yılda Türk akademisyenlerin kazandığı başarı çok dikkat çekiyor. Her dönem en az 3-4 öğretim üyesinin projesi ödüle layık görülüyor. IBM, bugüne kadar, 14 Türk akademisyene ödül verdi. Hedefimiz, Türk öğretim üyelerinin küresel yarışmalarda daha çok tanınmasını sağlamak. Çünkü inanıyoruz ki, bizim akademisyenlerimiz dünyada isim yapmış üniversitelerdeki meslektaşlarıyla rekabet edebilecek düzeyde yaratıcılık ve araştırma potansiyeline sahip.” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun