Genel 20 OCAK 2011 / 14:58

Tunus'ta halk sosyal medya ile devrimin elinden tuttu

Sosyal medya üzerinden organize edilen Tunus isyanı kimi hayatları kabusa çevirirken, kimilerini kahramanlığa taşıyor.

Devrimin olduğu her yerde devrilmesine göz konmuş şeyler vardır. Bu yüzden devrim ilk önce devirerek başlar, geçmişin başını yakar. Tunus sokakları da günlerdir devrim aleviyle yanıyor. İşsizlik, siyasi baskı ve diğer ekonomik sorunlara artık tahammülü kalmayan halkın isyanı sokaklara taşarken, ülkede bir yandan korsan kahramanlar türüyor.Bölgedeki sorunlar karşısında sokaklara dökülen halkın Yasemin Devrimi adıyla dünya gündemine oturan isyanı aslında onlarca yıllık bir geçmişe dayanıyor. Olayların başlangıcı işsiz bir üniversite öğrencisi olan Mohamed Bouazizi’nin sahibi olduğu meyve, sebze arabasına polis tarafından el konulması üzerine kendisini yakarak hayatına son vermesiyle ortaya çıkıyor.Yapılan protestolar 23 yıldır ülkeyi yöneten Zeynel Abidin Bin Ali ülkeden kaçmasına neden olurken, bir aydır devam eden kanlı gösteriler ve çatışmaların fitili sosyal medyadan ateşleniyor. Kendini yakan Bouazizi’nin ölümünün ardından, ülkedeki protestolar Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlar üzerinden organize ediliyor ve sosyal paylaşım sitelerinde düzenlenen kampanyalar özellikle Tunuslu muhalif gençleri harekete geçiriyor. Bu sebeple bir anlamda Facebook devrimi adını alan isyanla birlikte süren gösterilerin diğer Kuzey Afrika ülkelerine sıçraması da söz konusu.

İsyanda WikiLeaks etkisiOlayların bu denli karmaşık bir hal alacağı tahmin edilmeyen ülkede, özellikle sosyal medya örgütlenmesinin yanında WikiLeaks’te yayınlanan belgelerin de etkili olduğu belirtiliyor. WikiLeaks’in yayımladığı, ABD’nin Tunus Büyükelçisi Robert F. Godec’in 2009 yılında dışişlerine gönderdiği “Tunus’ta yolsuzluk: Senin Olan Benimdir” adlı belgeyle, Zeynel Abidin Bin Ali’nin baskıcı yönetimine bir de yönetim hakkındaki yolsuzluk iddialarının eklenmesi halkı hayli öfkelendirdi.Geçen hafta korsandı, artık kahraman olduBitmek bilmeyen gösteriler ve kanlı eylemler kimi hayatları karartırken kimilerinin de yüzünü güldürüyor. Tunus Korsan Partisi üyesi ve aktif blog yazarı Slim Amamou da ülkedeki karışıklıktan kârlı çıkan isimlerden. İsyanı ilk olarak online tarafta başlatan isim olarak bilinen Slim Amamou’nun başkan Bin Ali’nin ülkeyi terk etmesinden önce olayların başını çektiği gerekçesiyle tutuklandığı biliniyor.Ancak başkanın ülkeyi terk etmesinden sonra online mecralarda şanı iyice yürüyen Amamou’nun talih kapısını çalıyor ve Devlet Gençlik ve Spor Genel Sekreterliğine görevine getiriliyor. Twitter’da kendini tarafsızlık adına sansüre ve fikri mülkiyet haklarına karşı olarak tanımlayan Amamou’nun online tarafta oynadığı etkin rolün politik sahneye nasıl sirayet edeceği ise merak konusu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun