Genel 05 KASIM 2008 / 09:20

TÜBİTAK/ULAKBİM’in internet altyapısı İhlas.Net'e emanet

Türkiye’deki bütün üniversitelerin internet altyapısını sunan ULAKBİM’in (Ulusal Akademik Ağ ve Bilim Merkezi) 2 Gigabit’lik internet erişimi için düzenlediği ihaleyi İhlas.Net kazandı.

Türkiye’deki bütün üniversitelerin internet altyapısını sunan ULAKBİM’in (Ulusal Akademik Ağ ve Bilim Merkezi) 2 Gigabit’lik internet erişimi için düzenlediği ihaleyi İhlas.Net kazandı.


İhalenin sözleşmesi ULAKBİM Müdürü Cem Saraç ve İhlas.Net Genel Müdürü Ömer Demir tarafından imzalandı. ULAKBİM’in fiber optik kablolar üzerinden sağlanan 2 Gigabit’lik internet erişim kapasitesi hizmetini İhlas.Net sunacak. Bunun için 3 kilometrelik yeni fiber kablo döşendi. ULAKBİM, 2 Gigabit’lik internet erişimi üzerinden devlet, vakıf ve özel sektör üniversitelerine internet altyapısı, ağ, VoIP, güvenlik ve diğer hizmetleri verecek. İhlas.Net 2 Gigabit’lik internet omurgasını, Avrupa’da faaliyet gösteren ve yaklaşık 18.500 km’lik fiber optik şebekeyi işleten uluslararası şirket Invitel International üzerinden sağlayacak.


 


ULAKBİM Müdürü Cem Saraç konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “ULAKBİM 1996 yılında TUBİTAK’a bağlı olarak kurulmuş bir enstitüdür. Enstitümüzün asıl amacı, Türkiye’deki üniversitelerin internet altyapısını sağlamaktır. internet ve Bilgi Teknolojileri konusunda üniversitelerimize ağ hizmeti ve katma değerli hizmetleri sunmaktayız. ULAKBİM, Türk Telekom’dan sonra Türkiye’de ikinci büyük ağa sahiptir. Şu anda Türkiye’deki devlet, vakıf ve tüm özel üniversiteler ULAKBİM ağına bağlıdır ve bu ağ üzerinden son teknolojiyi kullanarak hizmet almaktadır. Üniversiteler güvenlik, Voice Over IP, Quality of Service ve katma değerli servislerimizden yararlanmaktadır. Bu hizmetleri sunarken hizmet kalitesini arttırmamız gerekiyordu. Bu maksatla yaptığımız ihalede İhlas.Net, ULAKBİM’in 2 Gigabit’lik internet altyapısını fiber optik kablolarla sunacaktır.”


 

İhlas.Net Genel Müdürü Ömer Demir ise: “Şirketimiz 9 yıldır kurumsal ve büyük ölçekli şirketlere genişbant internet erişim hizmetini kablolu veya kablosuz platformları kullanarak sunmaktadır. TÜBİTAK ULAKBİM’in fiber optik kablo üzerinden 2 Gigabit’lik internet erişim kapasitesi için yapılan ihaleyi kazandık. Hizmetimizi 1 yıl boyunca sunacağız. Hizmetteki önceliğimiz her zaman olduğu gibi tam müşteri memnuniyetidir.” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun