Genel 25 MAYIS 2010 / 10:33

TÜBİSAD Adanalı sanayicilerle buluştu

Adanalı sanayici, TÜBİSAD'ın düzenlediği buluşmayla bilişimin kazanımlarını ve bilişime nasıl baktıklarını konuştu.

Adanalı sanayici, TÜBİSAD'ın düzenlediği buluşmayla bilişimin kazanımlarını ve bilişime nasıl baktıklarını konuştu.


TÜBİSAD’ın KOBİ’lerin bilişim vizyonunu geliştirmeyi ve KOBİ’lere hizmet sunan bilişim bayilerine standardizasyon getirmeyi ve bilişim bayilerini sertifikalandırmayı amaçlayan bu yıl başlattığı Gelecek İçin Bilişim KOBİ e-Dönüşüm Projesi’nde KOBİ seminerlerinin ilk durağı Adana oldu.

24 Mayıs Pazartesi günü Adana Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen Seminerde Adana Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sadi Sürenköy, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy, Capital ve Ekonomist Yayın Direktörü M. Rauf Ateş, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, Intel Türkiye İş Geliştirme Müdürü Burak Aydın, Alıcı Profil A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı M. Emin Alıcı ve Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Şahap Kavcıoğlu konuşmacı olarak yer aldı.

Seminerde Adana Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş’ün açılış konuşmasının ardından söz alan TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy, proje kapsamında Türkiye’de KOBİ’lerin bilişim teknolojilerine bakışına ve teknoloji kullanımına ışık tutmak amacıyla gerçekleştirdikleri Türkiye’nin ilk KOBİ bilişim araştırmasının çarpıcı sonuçlarına değindi. Gelecek İçin Bilişim KOBİ Araştırması, KOBİ’lerin bilişim teknolojilerini şirketleri için önemli araçlar arasında en son sıraya koyduğunu ortaya koyduğunu belirten Gürsoy, “Bu sonuç KOBİ’lerin verimliliğinin ve ekonomiye kattıkları değerin neden bu denli düşük olduğunu net biçimde gösteriyor. Bu proje ile KOBİ’lerin vizyonunu değiştirmek ve teknolojik kapasitelerini artırmak için büyük bir adım atıyoruz” dedi.

Konuşmacılardan Alıcı Profil A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı M. Emin Alıcı da bilişim teknolojilerinden yararlanarak verimliliği yakalayan bir KOBİ olarak, deneyimlerini ve kazanımlarını katılımcılarla paylaştı. Bilişim çözümleri ve teknoloji kullanımının şirketlere sağlayabileceği olanaklara dikkat çeken TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş da, kendi şirketlerinde teknoloji ile geliştirdikleri uygulamaları katılımcılarla paylaştı. KOBİ’lerin teknolojiden para kazanabileceğini bilmesinin büyük önem taşıdığını belirten Intel Türkiye İş Geliştirme Müdürü Burak Aydın da, bunun yolunun da hem KOBİ hem de bayilerin bilinçlenmesinden geçtiğine dikkat çekti.

Gelişmiş ülkelerde KOBİ kredi paylarının yüzde 50’lere vardığına dikkat çeken Halkbank KOBİ Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şahap Kavcıoğlu da, Türkiye’de KOBİ kredi oranının yüzde 25 olduğunu belirterek KOBİ’lerin kurumsallaşma noktasındaki bazı sıkıntıları nedeniyle de kredilerden faydalanamadığını dile getirdi.

Yeni duraklar Eskişehir ve Samsun olacak

Gelecek İçin Bilişim KOBİ e-Dönüşüm Projesi kapsamında TÜBİSAD’ın KOBİ’lere ulaşmak üzere yapacağı bundan sonraki toplantılar için adres önce Eskişehir, ardından Samsun olacak. edecek Diğer taraftan KOBİ e-Dönüşüm Projesi kapsamında Türkiye genelinde KOBİ’lerin ağırlıkta olduğu 11 ilde bilişim bayilerine teknik konuların yanı sıra satış yetkinlikleri, iş süreçleri gibi konuları kapsayan aşamalı eğitimler verilmeye başlandı. Bu eğitimler sonrasında yapılacak sınavlarda başarılı olan bilişim bayileri sertifika alarak “Bilişim Uzmanı” olmaya hak kazanacaklar.

Sertifika sahibi bayiler, KOBİ’lere ne gibi bilişim yatırımı yapmaları gerektiği, bu yatırımı nasıl kullanacakları, ihtiyaçlara göre neler gerektiği gibi konularda çok daha etkin biçimde yön gösterecek ve çözüm sunacaklar. KOBİ’ler “Gelecek için Bilişim” KOBİ e-Dönüşüm Projesi sayesinde özel eğitim verilen sertifika sahibi güvenilir “Bilişim Uzmanları”nın da yardımıyla sınırlı bütçelerle hedef ve ihtiyaçları doğrultusunda doğru teknoloji ve hizmetlere yatırım yapabilecekler. Bine yakın bayiyi eğitmek üzere yola çıkılan eğitimlerde üç günlük yüzyüze güncel teknoloji eğilimlerinden başlayan eğitmlerde satış teknikleri gibi kişisel beceri eğitimleri de uzaktan eğitimle veriliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun