Genel 21 OCAK 2013 / 15:50

TSK Siber Savunma Merkezi Başkanlığı kuruldu

TSK Siber Savunma Merkezi Başkanlığı kuruldu

Türk Silahlı Kuvvetleri resmi sitesinden yayınlanan bir açıklama ile bilgi güvenliği alanında yeteneklerini geliştirmek ve siber saldırılara karşı önlem almak amacıyla TSK Siber Savunma Merkezi Başkanlığı’nın kurulduğunu belirtti. Açıklamada kullanılan “Kara, deniz, hava ve uzay harekât alanlarının yanında, yeni bir harekât alanı olan siber ortamda da yeteneklerini geliştirmektedir” şeklindeki ifade ile siber alanın yeni bir kuvvet alanı olarak görüldüğü belirtildi.

TSK resmi sitesinden yapılan açıklama şu şekilde;

"Türk Silahlı Kuvvetleri; kara, deniz, hava ve uzay harekât alanlarının yanında, yeni bir harekât alanı olan siber ortamda da yeteneklerini geliştirmektedir.

Bu kapsamda; siber tehditleri önleyerek, gelişmiş siber savunma ikaz ve tepki sistemlerine sahip güçlü bir merkezi siber savunma yeteneği kazanmak maksadıyla 2012 yılında TSK Siber Savunma Merkezi Başkanlığı teşkil edilmiştir.

TSK Siber Savunma Merkezi Başkanlığı; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TÜBİTAK ve diğer kamu kurumları ile koordineli olarak faaliyetlerini icra etmektedir. Ayrıca NATO ile eşgüdüm içerisinde görevlerini ulusal ve uluslararası alanda yürütmektedir. Bu kapsamda;1.   TSK'nın kullandığı siber ortamda bulunan tüm sistemlerin siber savunması yapılmakta,

2.   Siber olaylara 7/24 esasına göre müdahale edilmekte,

3.   Ulusal olarak ve NATO tarafından icra edilen tatbikatlara iştirak edilmekte,

4.   TSK çapında bilinçlendirme ve eğitim faaliyetleri yürütülmekte,

5.   TSK tarafından kullanılan ağlarda düzenli olarak siber güvenlik denetlemeleri ve testleri yapılmaktadır"

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun