Genel 25 ŞUBAT 2010 / 13:35

Trafikte de geri kalmışız

Marmara Belediyeler Birliği trafik konusundaki eğitimlerine devam ediyor.

Marmara Belediyeler Birliği trafik konusundaki eğitimlerine devam ediyor.


Belediye personelini bilgilendirme programlarını sürdüren Marmara Belediyeler Birliği, "Kentsel Trafik İşaretlemeleri İle Özürlülerin Karşılaştıkları Sorunlar" başlığıyla bir trafik eğitim programı düzenledi.

Eğitimde, düşey trafik işaretlemeleri, temel dayanağı, boyutları ve renkleri, genel sınıflandırılmasından montaj esaslarına, şehir içi yollarda bakım ve onarım çalışmalarında alınması gereken tedbirlerden engellilerin karşılaştıkları sorunlar ve kavşak çözümlerine kadar pek çok konu anlatıldı.

Eğitimde konuşma yapan Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetim Merkezi Direktörü Aynur Acar, AB'ye uyum çerçevesinde Avrupa ile Türkiye şartları üzerine örnekler verirken, "Türkiye'de turistlere yaya geçitlerinde çarpıyoruz. Çünkü sürücülerimiz, yaya kaldırımlarında çok dikkatsiz ve umursamazlar. Turist kazalarının çoğu, yaya geçitlerinde oluyor. Bunun nedeni de Avrupalı sürücülerin yaya kaldırımlarında yayayı görünce durarak yol verme mecburiyetidir. Türkiye'de ise yayalar, korkudan sürücülere yol veriyor. Yine Avrupa'da bir bisikletli arkadan gelen araca yol vermedikçe araç sollayıp geçemez. Ancak bizdeki trafik kazaları, yine büyük oranlarda bisikletli ve motosikletlilere çarpılmasıdır. Diğer bir konu ise ailelerin ön koltukta 12 yaş altı çocukları oturtmaları veya kucaklarına almaları. Avrupa'da ve dünyada, gelişmiş ülkelerde çocuklar 12 yaşına gelene kadar arka koltukta çocuk koltuklarında emniyet kemeriyle oturtulmak zorundadır. Bebekler ise ebeveyn kontrolünde arka koltukta ve bebek koltuğunda oturmalıdır. Artık bu konularda da gelişmiş ülkeler seviyesine gelmek için sıkı tedbirler alıp, denetimler yapıp, yasalarımızı daha ağır yaptırımlarla oluşturmalıyız" diye konuştu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun