Genel 25 AĞUSTOS 2010 / 07:08

Toyota Prius sessizliğini bozuyor

Aracı çalışır haldeyken duymayan yayaların güvenliği için Prius bundan sonra “gürültülü” olacak.

Aracı çalışır haldeyken duymayan yayaların güvenliği için Prius bundan sonra “gürültülü” olacak.


Pek çok kişi otomobilinin olabildiğince sessiz çalışmasını ister. Ancak Toyota Prius fazla sessiz kalmış olacak ki, şimdilerde araca yeni bir sistemin uyarlanması gündemde. Araçta kullanılacak olan isteğe bağlı dış ses sistemi, Prius’a ihtiyacı olan sesi verecek.

Aracın sessiz elektrik modunda çalışması nedeniyle yayaların çoğu aracın yaklaştığını duymuyor. Sıradan bir motor gibi gürültü yaratması beklenen yeni sistemin en çok yayaların işine yaraması bekleniyor.

Associated Press’e göre, 30 Ağustos tarihinde Toyota 148 dolarlık hoparlör sistemini Japonya’da satmaya başlayacak. Motor kapağının altına yerleştirilecek olan bu yeni sistem Prius’un sıradan bir araç motoru ile aynı seviyede gürültü yapmasını sağlayacak.

Toyota bu hoparlör sistemini sadece Japonya’da satacak ve bu sistem müşterilerin isteğine bağlı olarak takılacak. Toyota sonrasında bu sistemi ABD ve diğer pazarlara da sunmayı planlıyor.

Hibrid motorların sessizliği yayaların güvenliği açısından tehlikeli. Toyota bu ses sistemini kullanmayı planlayan tek üretici değil. Yayaların güvenliğini sağlayacak ses sistemini yeni hibrid araçlara dahil etmeyi planlayan diğer bir şirket ise Nissan.