Genel 06 KASIM 2009 / 08:15

Toyota kendi çiçek türünü yarattı

Toyota, Prius montaj işlemleri sonucu oluşan karbondioksiti dengelemek için yeni bir çiçek türü oluşturdu.

Toyota, Prius montaj işlemleri sonucu oluşan karbondioksiti dengelemek için yeni bir çiçek türü oluşturdu.


Toyota, nitrojen oksidi emen ve atmosferden ısıyı alan iki çiçek türü yarattı. Gardenya ve kiraz adaçayı türevleri olan çiçekler, Japonya'da üretilen Toyota Prius modeli çevreci otomobiller için özel olarak geliştirildi. Adaçayı türevinin yaprakları zararlı gazları emerken, gardenya yaprakları fabrika etrafındaki yüzey ısısını azaltarak havada su buharı oluşturuyor. Böylelikle serinlemek için ihtiyaç duyulan enerjiyi azaltıyor ve karşılığında daha az karbondioksit üretiyor.

Çevreci olarak tanıtılan Toyota Prius üretim süreci dikkate alınarak, rakipleri tarafından çok eleştirilmişti. Çünkü Prius'un üretimi esnasında diğer normal araçlardan daha fazla karbondioksit yayılıyordu etrafa ve bu nedenle rakipleri tarafından çevre dostu bir araç olarak nitelendirilmedi hiç.

Toyota bu eleştirileri kabul etti. Şimdi de Prius'un ilk yılında üretilen bu çiçek türleri ile bu zararı kapatacağını iddia ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun