Genel 24 HAZİRAN 2010 / 08:01

Toyota, hidrojen yakıtlı araçlarda indirime gidiyor

Toyota, araç üretimindeki maliyeti düşürüp bu durumu tüketiciye yansıtacağını açıkladı.

Toyota, araç üretimindeki maliyeti düşürüp bu durumu tüketiciye yansıtacağını açıkladı.


Toyota 2015'de piyasaya süreceği hidrojen yakıtlı araçların satış fiyatını düşüreceğini duyurdu. Şirket yetkilileri araçların üretimi sırasında kullanılan malzemelerden kesintiye gideceğini ve bunu fiyatlara yansıtacağını vurguladı. Bloomberg News'e konuşan Toyota yetkilileri, "Hedefimiz üretim maliyetini aracın fiyatı içinde ele almak, bu yüzden bir indirime gideceğimiz açık" şeklinde konuşuyorlar. Yetkililer hidrojen yakıtlı ilk modelin standart araçlar gibi sedan tipi olacağını söylüyor.

Önceki araçların prototipleri Toyota'ya yüz binlerce dolara mal olmuştu ve bu durumun hem tüketici hem de üretici açısından uygun olmadığı değerlendirildi. Şirket yaptığı açıklamada araçların üretiminde kullanılan platinyum miktarını azaltarak tasarruf etmeyi ve indirime gitmeyi planladığını açıkladı. Bunun yanı sıra Toyota, yakıt hücrelerinde ve karbon fiber hidrojen tanklarda kullanılan polimer elektrolit ince film üretmenin daha ucuz yolunu bulduğunu dile getirdi.

Toyota, ucuz hidrojen yakıtlı araç üreteceğini iddia eden tek şirket değil. Daha önce General Motors, Daimler, Honda ve Hyundai çevreci yakıtların daha ucuza mal edileceğini ve dolayısıyla tüketiciyi de düşünecekleri sözünü vermişti. Ancak şu güne dek bu şirketlerin hiçbiri çevreci araç konusunda uygun bir fiyat düşünmedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun