Genel 01 EYLÜL 2010 / 12:01

Toshiba 25. yılını sanatla kutluyor

Sektörde 25. yılını geride bırakan Toshiba'yı TNB A.Ş Genel Müdürü Aytaç Biter ve Toshiba Avrupa EEMEA Genel Müdürü Sandor Van der Ham 'le değerlendirdik.

Sektörde 25. yılını geride bırakan Toshiba'yı TNB A.Ş Genel Müdürü Aytaç Biter ve Toshiba Avrupa EEMEA Genel Müdürü Sandor Van der Ham 'le değerlendirdik.


Toshiba, dizüstü bilgisayar üretimine başlamasının 25. Yılını Toshiba Başyapıtlar Sergisi ile kutladı. Sergide Toshiba, ürünlerini kübik eserler ve dışavurumcu tablolarla desteklerken, bu şekilde onları birer sanat eseri olarak tanımlamış. Gerçek ressamlar tarafından Toshiba ürünlerinin resmedildiği tablolarda, Toshiba tasarımları farklı perspektiflerle ön plana çıkarıldığı görüldü.

Sanat ve teknolojiyi böylece bir araya getiren Toshiba'nın 25 yılını TNB A.Ş Genel Müdürü Aytaç Biter ve Toshiba Avrupa EEMEA (Bağımsız Devletler Topluluğu, Baltık Devletleri, Ortadoğu, Afrika ve Türkiye) Genel Müdürü Sandor Van der Ham'le konuştuk.

Serginin ilk durağı Türkiye oldu

Aytaç Biter sergiyle ilgili şunları kaydetti: "Türkiye Toshiba'nın en başarılı olduğu ülkelerden bir tanesi ve bu serginin en önemli ve ilk durağı Türkiye oldu. Biz Toshiba ürünlerini birer sanat eseri olarak gördüğümüz için böyle bir fikirle yola çıktık. Burada tüketicinin ihtiyacını stille sunan Toshiba ürünlerini sanat eserleriyle birlikte bir sergi formatında sunarak bu anlamda bir ilki gerçekleştirdik. Burada yer alan eserlerin hepsi Japonya'da ki 3 bin mühendisin 25. yıla özel olarak geliştirdiği eserler. Türkiye'deki pazarın önemine binaen burada başlayan sergi bundan sonra Moskova, Kiew, Johannesburg, Suudi Arabistan, Beyrut, Kahire'yi dolaşacak. Aynı zamanda tüketici Toshiba markasını çok iyi tanıyor, burada bir üst kademeyi düşündük, yani bilgisayarın standart bir teknoloji cihazı değil, stil ve tasarımı barındıran bir ürün olduğunu anlatmak istedik. Her kullanıcının farklı olduğunu, ihtiyaçlarının farklı olduğunu ve Toshiba'da da her kullanıcıya yönelik modellerin sunulabilir olduğunu göstermek istiyoruz."

Dizüstü bilgisayarlar farklı bir şekilde sunuluyor

Sandor Van der Ham ise sergi fikrinin kendisine ait olduğunu söylerken şu açıklamaları yaptı: "Dizüstü bilgisayarları geleneksel pazarlama yöntemleri ile değil, farklı bir yöntemle sunmak istedik. Eve ilk girdiğinizde salondaki tablolar dikkat çeker, insanlar etkilenir. Biz Toshiba ürünlerini sadece elektronik cihaz olarak değil, kalite barından stil sahibi ürünler olarak değerlendiriyoruz ve bu cihazların insanları bir sanat eseri gibi etkilemesini istiyoruz" dedi.

Toshiba'nın 25 yılını değerlendiren Aytaç Biter, Toshiba 3D dizüstü bilgisayarı Satellite A665 ve Portage R700 modelleri ile tanışacak ilk ülkenin Türkiye olduğunu belirtirken şunları ekledi: "Toshiba dünyanın ilk taşınabilir bilgisayarını ürettiğinde yıl 1985'ti. Taşınabilir bilgisayar tarihine baktığınızda 25 yıl iyi bir süre. 25 yıl önce yeşil ekranlı düz sabit diski olmayan bir bilgisayarla pazara çıkmışken; şimdi her geçen gün yenilenen, cebe sığabilen hafiflikte ister iş ister eğlence için kullanabileceğiz, her zaman her yerde taşınabilen cihazlarla Toshiba pazarda kendine sağlam bir yerindi. Türkiye büyüyen bir pazar ve Toshiba için çok önemli. Türkiye'de taşınabilir bilgisayar piyasasında yaşanan ciddi rekabetten dolayı Satellite A665 ve Portage R700 modelleri için en yüksek siparişi biz verdik ve öncelik istedik. Biz Toshiba Türkiye olarak en iyi olma, ilk olma, tüketiciye son teknolojiyi buluşturmayı hedefledik. Türkiye eskiden yeni teknolojilerin geç geldiği, en son teknolojiyi kullanmakta geciken bir ülkeydi. Ama şimdi böyle değil." dedi

Sandor Van der Ham ise pazarda devamlılığı sürdürmek için çeşitliliğin çok önemli bir anahtar olduğuna inanırken, Toshiba'nın bu yaklaşımı sürdürdüğünü söyledi ve şunları ekledi: "Toshiba 1985 yılından bu yana 90 milyondan fazla taşınabilir bilgisayar sattı. Bu sayıyı bu yıl içinde 100 milyonun üzerine çıkarmaya kararlıyız" dedi.

* Bu haber BThaber gazetesinin 781. sayısında yayınlanmıştır.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun