Genel 02 MART 2010 / 13:48

Toplulukların ortak zekası kitaplara konu oldu

Crowdsourcing kavramını anlatan kitap, KoçSistem Yayınları aracılığıyla Türkiye'ye geliyor.

Crowdsourcing kavramını anlatan kitap, KoçSistem Yayınları aracılığıyla Türkiye'ye geliyor.


KoçSistem Yayınları, gazeteci-yazar Jeff Howe'un yazdığı, dünyada büyük ses getiren yeni iş modeli "Crowdsourcing"in anlatıldığı "Crowdsourcing: Kalabalıkların Gücü Bir İşe Nasıl Şekil Verebilir?" rehber kitabını Türk okurlarıyla buluşturuyor. Ağustos 2008'de ABD'de basılan ve daha sonra İngiltere, İtalya ve Japonya gibi 11 ülkede daha okuyucuya ulaşan Crowdsourcing, sevdiği şeyleri özellikle başkalarıyla birlikte yapmaktan hoşlanan binlerce insanın plansız eylemleri sonucu ortaya çıktı.

Crowdsourcing, internetin, insanları birbirinden ayırdığını söyleyen felaket öngörüsünün antitezi olarak, dünyadaki tüm insanları din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmadan aynı amaç için bir araya getirmeyi başardı. Her coğrafyadan her türlü insanın görülmemiş seviyelerde işbirliği yapmasını ve ekonomik açıdan anlamlı işleri örgütlemesini sağlayan "crowdsourcing", iş dünyasından siyasete, medyadan finansa, bilimden mühendisliğe, sanattan eğlence üretimine kadar her şeyin üretiliş biçimini değiştirmeye başladı. Jeff Howe'a göre, Crowdsourcing'le büyük firmalar idari masraflarını görülmemiş oranda düşürüyorlar. Açık kaynak projeleri, başarıların reklamını yapıyor ve başarısızlığın maliyetsiz olmasını sağlıyor. Kitap Mart ayında www.kocsistem.com.tr adresini tıklayıp ilgili formu dolduran 100 kişiye hediye edilecek. Nisan ayında ise Optimist Yayıncılık işbirliğiyle, kitapçılardaki raflarda yerini alacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun