Genel 11 MART 2009 / 11:42

Toplam harcamamızın yüzde 40’ını kredi kartıyla yapıyoruz

MasterIndex 10. yıl araştırmasında, tüketicilerin kart kullanım alışkanlıkları, yatırım ve tasarruf eğilimleri geçmişten günümüze gözler önüne serilirken, gelecek 10 yılla ilgili kanaat önderlerinin görüşlerine de yer verildi.

MasterIndex 10. yıl araştırmasında, tüketicilerin kart kullanım alışkanlıkları, yatırım ve tasarruf eğilimleri geçmişten günümüze gözler önüne serilirken, gelecek 10 yılla ilgili kanaat önderlerinin görüşlerine de yer verildi.


MasterCard tarafından altı ayda bir düzenlenen ve Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde 1000 kişi üzerinde yapılan MasterIndex araştırmasının 10. yıl sonuçları Mastercard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Özlem Erçelen İmece’nin katıldığı bir basın toplantısıyla duyuruldu. Araştırmada Türk halkının kart kullanım, tasarruf ve yatırım eğilimlerinin yanı sıra, 10 yılda değişen trendler, gelecek dönem öngörüleri ve halkın Avrupa Birliği'ne ilişkin görüşleri de yer alıyor.


 


MasterIndex araştırmasına göre, kredi kartını güvenilir bir araç olarak görmeyenlerin oranı, 2004 yılında yüzde 45 iken, bu oranın Ocak 2009’da yüzde 5 olduğu görülüyor. Bu değişimde Türkiye’nin 2007 yılında dört haneli şifre kullanımı (chip&PIN) uygulamasına geçişi tamamlayarak en üst güvenlik düzeyine ulaşan sayılı Avrupa ülkeleri arasına girmesinin etkisi büyük. Alışverişlerde tercih ettikleri ödeme şekli sorulan tüketiciler, süpermarket harcamalarının yüzde 72’sini, giyim harcamalarının yüzde 71’ini, akaryakıt harcamalarının ise yüzde 55’ini kredi kartları ile yapmayı tercih ettiklerini belirtiyor. Kredi kartı tercih edilen diğer harcama kalemleri arasında beyaz/elektronik eşya, lokanta/ restoran, havayolları, otel, konaklama, seyahat acentası ve mobilya mağazası harcamaları geliyor.


 


Kredi Kartını Cüzdanlarımızdan Ayda Ortalama 8 Kez Çıkarıyoruz


 


Kredi kartlarını ne sıklıkta kullandıkları sorulan katılımcıların kartlarını ayda ortalama 8 kez kullandıkları belirlendi. MasterIndex araştırmasının Ocak 2009 sonuçları, 2003 yılının sonuçlarıyla karşılaştırıldığında, kredi kartının hızla nakdin yerini aldığı ve her geçen gün hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiği ortaya çıkıyor. MasterIndex araştırmasında Ocak 2009’da görüşülen kişilere cüzdanlarında kaç adet kredi kartı olduğu sorulduğunda, katılımcıların yüzde 57’sinin bir adet kredi kartına sahip olduğu belirlendi. Kişi başına düşen ortalama kredi kartı sayısı ise 1.7. Geçmiş dönem verilerine bakıldığında bu rakamın 2000 yılında 1.5 olduğu görülüyor.  Kart sayısında yaşanan artışın 2000’li yıllarda taksitli kartların kullanıma sunulmasına denk gelmesi göze çarpan bir diğer ayrıntı.


 


En fazla kredi kartı sahipliği yaş kırılımına göre incelendiğinde ise ortalama 2 adet kredi kartı ile 35 – 44 yaş grubu liderliği elinde bulunduruyor. Tüketicilere gelecek dönem beklentileri sorulduğunda ise, cüzdanlarımızdaki kredi kartı sayısının önümüzdeki yıllarda 2.3’e çıkacağı öngörülüyor. Araştırma, erkeklerin kadınlara oranla kredi kartlarını daha sık kullandıklarına da işaret ediyor. Kadınlar kredi kartlarını ayda ortalama 6.1 kere kullanırken bu rakam erkeklerde ayda ortalama 8.4’e çıkıyor. Türk halkının gelecekle ilgili beklentisi ise kredi kartlarını ayda ortalama 11.1 kez kullanmak.


 


Ortalama 21 TL’den sonra Kredi Kartını Cüzdanımızdan Çıkarıyoruz


 


Kredi kartını kullanım tutarlarına bakıldığında, ortalama 21 TL’lik ödemelerden sonra kartların cüzdanlardan çıkarıldığı görülüyor. Tüketicilerin kredi kartları ile alışveriş başına harcama ortalamaları ise 111 TL. Geçmiş MasterIndex araştırmaları incelendiğinde nakit kullanmayı tercih edenlerin oranının yıllar içerisinde düştüğü görülüyor. 2002 yılında yüzde 33 olan “üzerimde nakit varsa her zaman nakit kullanmayı tercih ederim” diyenlerin oranı Ocak 2009’da yüzde 14’e düşmüş durumda.  


 


Toplam Harcamamızın Yüzde 40’ını Kredi Kartı İle Yapıyoruz


 


MasterIndex’e göre, tüketiciler toplam harcama- larının yüzde 40’ını kredi kartları ile yapıyor. Harcamalarında ödeme aracı olarak kredi kartına en fazla yer ayıran sosyo-ekonomik grup yüzde 45 ile B, en az ayıran ise yüzde 37 ile DE. Sonuçlar yaş kırılımlarına göre incelendiğinde ise, ödeme aracı olarak kredi kartını en fazla kullanan kesiminin 45 – 54 yaş grubu olduğu görülüyor. Karadeniz bölgesi halkı ise toplam harcamalarının yüzde 46’sını kredi kartları ile ödeyerek bölgesel anlamda liderliği ele geçiriyor.


 


Araştırmadan Çıkan Sonuçların Özeti


 


-Kredi Kartına Güveniyoruz


-Kredi Kartını Cüzdanlarımızdan Ayda Ortalama 8 Kez Çıkarıyoruz


-Toplam Harcamamızın Yüzde 40’ını Kredi Kartı İle Yapıyoruz


-Kredi Kartını En Çok Süpermarket, Giyim ve Akaryakıt Harcamaları için Kullanıyoruz.


-Ortalama 21 TL’den sonra Kredi Kartını Cüzdanımızdan Çıkarıyoruz


-2000 Yılında 1.5 Olan Cüzdanlardaki Kredi Kartı Sayısı 2009’da 1.7


-Erkekler Kredi Kartlarını Daha Çok Kullanıyor


-Her Beş Kişiden Üçü Temassız Kart Kullanırım Diyor


-Internet’ten Kredi Kartı İle En Fazla Uçak Bileti Alınıyor


-Altına Yatırım Son 10 Yılın En Yüksek Seviyelerinde


-Yatırımda Erkekler Yenilikçi, Kadınlar ise Geleneksel


-Elimize Para Geçerse Ne yapacağımızın Tercihi 10 Yıldır Hiç Değişmedi: Ev Almak


 


Karikatür, Suat Özkan tarafından Mastercard için hazırlandı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun