Genel 02 TEMMUZ 2010 / 10:06

Times'ın haberlerine artık parayla erişilebiliyor

Uzun süredir gündemde olan internet sitesine erişimin paralı olması fikri gerçek oldu.

Uzun süredir gündemde olan internet sitesine erişimin paralı olması fikri gerçek oldu.


Times ve Sunday Times gazetelerinin bir süredir paralı olacağı ve bu sayede gazetelerin düşen reklam gelirlerini bu şekilde telafi edileceği konuşuluyordu. Bugünden itibaren gazetelere bedava ulaşma imkânı sona erdi.

Times ve Sunday Times gazetelerinin içeriğine günlük 1 pound ya da haftalık 2 pound ödeyerek ulaşılabilecek. Bu uygulama şu anda sadece bu gazetelerde bulunuyor ve internet ortamında medya yapılanmasını tamamen değiştirilebileceği konuşuluyor.

Financial Times ve Wall Street Journal da benzer ödeme modelleri oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu gazeteler dışındaki hiçbir ulusal yayınların gazeteleri internet yayınları için ücret talep etmiyor.

Times bu hamlesiyle büyük de bir riski yüklendi. Bir süredir sitesinin yeni görünüme geçip, haberlere girişte üyelik isteyen Times, henüz bedava giriş yapılabilirken bile site ziyaretlerinde yüzde 60'lık düşüş yaşadı.

Ancak geri kalanların ortalama bir pound ödemesi şimdilik gazete yöneticilerini memnun etmişe benziyor. New International CEO'su Rebekah Brooks konuyla ilgili, "okuyucularımızı gösterdiği ilgiden memnunuz. Eminiz ki yarattığımız yeni model gazetelerin değerlerini bularak okunmasına yardımcı olacaktır. Okuyucularımız için yatırımlarımız ve yeniliklerimiz sürecektir" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun