Genel 21 EKİM 2015 / 14:16

Tientsin’deki patlamanın ardından drone görüntüleri

​Tientsin liman kentinde yer alan kimyasal deponun patlaması sonucu oluşan zehirli krateri temizleme çalışmaları devam ediyor.

12 Ağustos’ta Çin’in kuzeyinde yer alan Tientsin şehri sanayi bölgesinde 30 saniye aralıklarla iki büyük patlama gerçekleşmişti. Çin Deprem Enstitüsü ilk patlamanın şiddetinin 3 ton, ikinci patlamanın da 21 ton olduğunu açıklamıştı. Raporlara göre, içlerinde 21 itfayecinin bulunduğu en az 165 kişi ölmüş, 72 kişi ağır yararlanmıştı. Radyasyon dalgaları 5 kilometrelik alana ciddi zarar vermişti.

Çekilen drone görüntüsü, fabrikanın bulunduğu alandaki zehirli suyla dolu krateri temizleme çalışmalarını gösteriyor.

Bir ay önce kraterin görüntüsü

Videoya göre, bölgede yer alan 17.000 dairenin patlamalardan hasar görerek kapıları ve pencereleri patladı. Lojistik şirketinin yanındaki otoparkta 800’den fazla yeni otomobil hasar gördü. Patlamanın ardından depoda yasal sınırın 100 katı üstünde sodyum siyanür ve toluen diizosiyanat gibi oldukça zehirli maddeler bulunduğu belirtildi.

İlk yıkıntılar ve yanmış otomobiller bölgeden temizlendi. Fabrikanın bulunduğu alanda oluşan kraterdeki zehirli kimyasallar, bölgeyi temizleyen işçiler tarafından siyah variller içerisinde taşınarak temizliğe devam ediliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun