Genel 26 OCAK 2011 / 10:47

The New York Times Wikileaks’e özendi

Geliştirdiği yeni sistemle The New York Times gazetesi kendi Wikileaks’ini yaratacak.The New York Times gazetesi büyük ve gizli dosyaların gazeteye sızdırılmasını kolaylaştıracak yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Gizli olan bu dosyaların gazeteye doğrudan ulaşmasını sağlayacak bu sistemde dosyayı gazeteye veren kişilerin isminin gizli tutulması planlanıyor.Henüz bir netlik kazanmamış bu projenin El Cezire kanalında uygulanan şeffaflık stratejisine benzeyeceği belirtiliyor. Bu yılın başında hayata geçen sistemde kişiler isim vermeden gizli dosyaları kanala gönderebiliyor.

Geliştirilmekte olan potansiyel gizli sızdırma sisteminin Wikileaks’ın yükselişine doğrudan bir cevap niteliğinde olduğu ise çok açık. The New York Times’ın bir süre Wikileaks ve kurucusu Julian Assange ile birlikte çalıştığı ve o dönemde çokça tartışılan Afgan Günlükleri ve Irak savaşı belgelerinin sızmasında büyük pay sahibi olduğu vurgulanıyor.Bu sızıntılarda bir dönem Assange ile işbirliği yapan The New York Times’ın kendi sızdırma sistemini kurarak bir zamanlar dostu olan Julian Assange’ı devre dışı bırakmak niyetinde olduğu belirtiliyor. Assange ise hem NYT hem de The Guardian gazetesinin özel yaşamıyla ilgili haberler yayınladığı ve sonrasında hakkında çıkan cinsel taciz davasıyla kendisini tehdit ettiklerini iddia ederek her iki gazeteye de savaş açmıştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun