Genel 25 OCAK 2010 / 13:26

Tetris 100 milyon barajını aştı

Tüm zamanların en popüler oyunu, blok blok üstüne koya koya 100 milyona dayandı.

Tüm zamanların en popüler oyunu, blok blok üstüne koya koya 100 milyona dayandı.


Ortaya çıkışının üzerinden 25 yıldan uzun bir süre geçmesine rağmen Tetris oldukça sağlam gidiyor. Birkaç farklı şekilden oluşan bloklardan düz sıralar oluşturarak yok etmeye çalıştığınız ve bloklar tepeye kadar dizildiğinde sonlanan bu basit ama eğlenceli oyun, lisans sahibi Blue Planet'in CEO'su Henk Rogers'ın ifade ettiğine göre 100 milyon sınırını aştı. Üstelik bu rakam sadece mobil platforma yönelik indirmeleri kapsıyor. Bilgisayar oyunları satışı ve her köşe başında görebileceğiniz Tetris makineleri buna dahil değil.

1984 yılında Rus matematikçi Alexey Pajitnov tarafından tasarlanan Tetris'in, beynin kritik düşünce ve karar verme fonksiyonlarına olumlu katkıları olduğu daha önce yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun