Genel 28 KASIM 2008 / 10:05

TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri sahiplerini buldu

TESİD (Türk Elektronik Sanayicileri Derneği) tarafından bu yıl sekizinci kez düzenlenen TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri sahiplerini buldu.

TESİD (Türk Elektronik Sanayicileri Derneği) tarafından bu yıl sekizinci kez düzenlenen TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri sahiplerini buldu.


İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi Cibali yerleşkesinde gerçekleştirilen törende yaratıcı fikir, yenilikçi ürün ve yeniliğin ticarileştirilmesi kategorileri ve Türk Telekom Jüri Özel ödüllerine layık görülen şirketler belli oldu. Törene katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, içinde bulunduğumuz koşullarda yenilikçiliğin ve bu tarz bir etkinliğin önemini vurgulayarak “Yıllık üretim kapasitesi 10 milyar, ihracatı da 5 milyar dolar olan bu sektörün net ihracatçı sektörler içinde yer alması için, net ihracatçı sektörlerde önemli bir büyüme motoru olacağı için bu dönemde  birlikte yeni açılımlar yapmamızın gerektiğini sizlerle de birlikte her zaman değerlendirmeye, tartışmaya, yeni modeller ve yeni çıkış yolları da bulmaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim'' şeklinde konuştu. Kriz ortamında çok likidite olmasına rağmen, sistemin halen kendi kendine devam ettirecek bir yapıya gelememiş olmasının arkasında yatan temel nedenin güven sorunu olduğunu da kaydeden Ekren, "Bu süreçte özel sektörüyle, kamu sektörüyle yapısal reform diye düşünüyor isek, bu geçiş dönemlerinin en önemli yapısal reformu, önce kendimize güvenmektir, sonra da birbirimize güvenmektir. Karşılıklı güvenin yanında, girişim duygularını güçlü tutmanın da, bu işi başaran bütün ekonomilerin süreç sonunda başarılı olacağı konusundaki en önemli teminattır. Bu süreçten çıkışta önemli olan bir başka konunun da ilgili ülke ve kurumların kredibilitesinin yüksekliğidir" diye konuştu.


Açılış konuşmasını yapan TESİD Yönetim Kurulu Başkanı Suat Baysan ise, sektörün 2007 yılında 10 milyar dolarlık üretim, 5 milyar dolarlık ihracat yaptığını ifade ederek 2007'de sektörde Ar-Ge'ye ayrılan payın 180 milyon dolar olduğunu belirtti. Küresel ekonomik krizin sektörü de etkilediğini kaydeden Baysan, "Bu yüzden strateji ve yol haritamızı belirlemeliyiz. Daha fazla ihracat yapmanın yollarını aramalı, işbirliklerini artırmalı, kaynakları paylaşmanın önemini kavramalıyız. Fırsatları hızlı bir iletişimle birbirimize haberdar etmeliyiz" şeklinde konuştu.


Türk Telekom Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Tunç Yorulmaz da, "Dünyada krizden çıkışın yöntemleri olarak yenilikçilik kullanılıyor. Bunun dünyada farklı örneklerini de  gördük. Bu açıdan Türk-Telekom olarak yenilikçilik ajandamız var" dedi. Türk Telekom olarak 1,7 milyar dolar yatırım yaptıklarını da ifade eden Yorulmaz, "Kriz dönemine rağmen yatırımlarımıza devam edeceğiz. IPT ve Akıllı Ev platformları bizim krizde yapacağımız yatırımlar arasında. Kriz döneminde bütün endüstrileri rekabetçi kılan bir altyapı oluşturulmasını istiyoruz. Bu konuda da yeni platformlar oluştuabilmek için işbirliğine açığız" diye konuştu.


Konuşmaların ardından "Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri" sahiplerine verildi. "Türk Telekom Jüri Özel Ödülü'nü, Elkotek İletişim Araçları A.Ş. alırken, "KOBİ dalında Yaratıcı Fikir Ödülü", İdeal Teknoloji Bilişim Çözümleri A.Ş.'nin oldu. "KOBİ dalında Yenilikçi Ürün Ödülü"ne, Vodafone Teknoloji Hizmetleri A.Ş., "KOBİ dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü"ne Arla Mühendislik Ltd. layık görüldü."Büyük Firma dalında Yaratıcı Fikir Ödülü"ne, Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme A.Ş., "Büyük Firma dalında Yenilikçi Ürün Ödülü''ne, Grundig Elektronik A.Ş., "Büyük Firma dalında Ürün Geliştirme Süreci Ödülü"ne, Anel Telekomünikasyon Elektronik Sistemleri A.Ş. ve Mavisis Teknoloji End. San. Tic. A.Ş, birlikte sahip oldu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun