Genel 23 ARALIK 2010 / 07:39

Teradata bulut tabanlı pazarlama yazılımcısı Aprimo'yu satın aldı

Kurumsal veri ambarı şirketi satın almayı 525 milyon dolar karşılığında gerçekleştirdi.

Kurumsal veri ambarı şirketi satın almayı 525 milyon dolar karşılığında gerçekleştirdi.


Kurumsal veri ambarı şirketi Teradata, bulut tabanlı pazarlama yazılım üreticisi Aprimo'yu 525 milyon dolar karşılığında satın alarak IBM ve Oracle gibi büyük rakiplerine göz dağı verdi.

ABD'nin Indiana eyaletinde kurulan Aprimo, kurumsal müşterilere sağladığı yazılımla pazarlama ve reklam faaliyetlerini analiz etme yetisi sağlıyor. Aprimo, dünya çapında 150 binden fazla profesyonele bütünleşik pazarlama uygulamaları sağlıyor.

Teknoloji sektörünün son yıllardaki trendi olan bulut bilişim üzerinden hizmet sunan Teradata, Oracle, EMC ve IBM gibi markalar, kurumsal şirketlere büyük ölçüde donanım avantajı sağlarken çeşitli yazılım ve servisler sunuyor.

Aprimo'nun Teradata tarafından satın alınması, IBM'in Unica'yı 480 milyon dolara satın almasından sonra gerçekleşti. Aprimo ve Unica aynı sektörde büyük bir rekabet içindeydi.

Uzmanlara göre bu satın alma Teradata için farklı bir yaklaşımı da beraberinde getiriyor. Öyle ki, Teradata bir veri tabanı sağlayıcısı olmaktan çıkıp daha fazla uygulama alanına yönelmiş oldu.