Genel 30 EKİM 2009 / 07:19

"Temassız kart"a temas ettik

Visa Europe'un gerçekleştirdiği, Türkiye'deki işletmelerin "temassız ödeme sistemlerine" bakış açısını değerlendiren araştırma sonuçlarına göre işletmeler, kasa önündeki bekleme süresini kısalttığı için temassız kart kullanımını faydalı buluyor.

Visa Europe'un gerçekleştirdiği, Türkiye'deki işletmelerin "temassız ödeme sistemlerine" bakış açısını değerlendiren araştırma sonuçlarına göre işletmeler, kasa önündeki bekleme süresini kısalttığı için temassız kart kullanımını faydalı buluyor.


Araştırma sonuçlarına göre işletmelerin % 70'i temassız ödeme sistemi kullanmakta bir risk görmüyor. % 41'i temassız ödeme sistemleri ile ilgileniyor ve müşterilerinin de bu sistemi kullanacağını öngörüyor. % 38'i temassız ödemelerin kasa önündeki bekleme sürelerini kısaltığını ve müşterilerin dükkandan daha hızlı ayrılmasına imkan verdiğini düşünüyor. % 29'u bu teknolojinin satışlarını artıracağını söylüyor.

Temassız kart kullanımına yönelik yapılan araştırma sonuçlarını değerlendiren Visa Europe Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak, "Araştırmada 2 binden fazla işletme ile birebir görüştük. İşletme sahipleri ve yöneticileri temassız kart kullanımıyla daha modern bir hizmet sunduklarını, bunun da müşteri sayısını ve dolayısıyla da satışları artıracağına inandıklarını gördük. Bu sonuçlar bizi çok sevindirdi. Ancak önümüzde daha gidilecek çok yol bulunuyor. Amacımız bu alandaki yenilikçi çalışmamızı önümüzdeki dönemde daha da yaygınlaştırarak, üye bankalarımızla birlikte farklı iş alanları ve müşteri segmentlerine uygun tasarlanmış temassız kart programlarımızın sayısını artırmaktır" dedi.

Ödeme noktalarında yaşanan ve yılda günlerle ifade edilebilecek bir zaman kaybını telafi etmek amacıyla geliştirilen Visa payWave temassız kartları, otoyol-köprü gişesi, deniz ve kara ulaşımında, taksi, restoran, bar, kafeterya, sinema, market, park yeri, stadyum, üniversite kampusu gibi binlerce noktada kullanılabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun