Genel 17 AĞUSTOS 2008 / 09:35

Tellcom fiber ağ çalışmalarını hızlandırdı

Tellcom bireysel ve kurumsal abonelerine kendi IP omurgası üzerinden genişbant internet erişimi sunuyor. Son dönem altyapı yatırımlarıyla fiberoptik ağını yapılandırmaya başlayan şirket, bu ağı yaygınlaştırmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Tellcom bireysel ve kurumsal abonelerine kendi IP omurgası üzerinden genişbant internet erişimi sunuyor. Son dönem altyapı yatırımlarıyla fiberoptik ağını yapılandırmaya başlayan şirket, bu ağı yaygınlaştırmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Günümüzde ADSL hizmeti pek çok oyuncu tarafından sunuluyor. Bu alanda yatırım eksiklerinin sakıncalarının olacağına işaret eden Tellcom İş ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Işık Uman, bu durumda sunulan hizmetin aynı altyapının türevi olacağını kaydetti. Uman kendi altyapı çalışmaları hakkında bilgi verdi: “Tellcom’un bu anlamdaki hikayesi geçen yılın Temmuz ayında başladı. Türkiye’ye alternatif bir omurga sağlamayı hedefledik. Bu omurganın teknolojinin geldiği son nokta olan fiber altyapıyla sunulması için çalışmalar 2007’de başladı. Hedefimiz alternatif bir altyapı oluşturmak. Bu oluşturduğumuz altyapıyı kurumlara, bireylere ve evlere götürürken alternatif yöntemler kullanıyoruz. Bugün itibariyle kendi fiber hattımızı çektiğimiz büyük kurumların veri merkezleri var. Evlerin ve kurumların kapısına kadar bu hattı götürüyoruz. Siteler tarafında eve kadar fiberi götürdüğümüz QuikNet hizmetini devreye aldık.” Bunun uzun soluklu bir yatırım olduğunu kaydeden Uman, “Hemen yarın Türkiye’yi fiber ağlarla örmüş olmayacağız. Ama belirli bir kapsama alanına ulaştığımız zaman Türkiye’nin belirli bir alternatif omurgası olacak. Bu alternatif omurgadan kurumlar, bireyler ve hatta diğer alternatif operatörler de yararlanabilecek. Gelecek döneme baktığımız zaman bu kurduğumuz omurgayı son kullanıcıya götürmek için çok sayıda alternatif yöntemin çıkacağını da biliyoruz. Örneğin WiMAX. Bunun için mevzuatı bekliyoruz. Türkiye’de bu omurga üzerinden çok çeşitli hizmetler verilecek” şeklinde konuştu.


Maliyetler öne çıkıyor


Fiber hattın her eve ulaştırılmasında kazı çalışmaları dolayısıyla maliyetler öne çıkıyor. Bu nedenle kendilerine ait bir omurgayı kurmanın çok kolay olmadığını belirten Uman, diğer bir problemin ise o kurulan o omurgayı evlere ve kurumlara götürmek olduğunu söyledi. Bunun için çeşitli yöntemlerin söz konusu olduğunu belirten Uman fiberi bir noktaya götürmenin ekonomik uygunluğa bağlı olduğunu ekledi. Uman şöyle devam etti: “Bir yerde hizmet sunabilmemiz için o noktaya erişimimizin olması gerekiyor. O noktaya ulaştıktan sonra oranın mimarisine göre çok değişen koşullarla karşılaşıyoruz. Ama zaten hattı çekip o noktaya gelebildiyseniz gerisi kolay. Asıl problemler mevduat tarafında. Şu anda bir site ya da kuruma bu altyapıyı götürdüğümüz zaman, o noktada ses hizmeti de verebilmemiz lazım. Bence asıl eksiklik bu. Fiber hatla 100 megabit götürüyorsanız verebilceğiz hizmetler çeşitleniyor. IPTV ve benzeri uygulamalar sağlanabilir. Herkes bundan bahsediyor ama mevzuat hala hazır değil. Elektronik Haberleşme Yasa Tasarısı’nın çıkmasını bekliyoruz. O çıktığı zaman sorunun çözüleceğini umuyoruz.”


Kritik kitleye bu yıl sonuna kadar ulaşmayı hedeflediklerini belirten Uman, “Son kullanıcı tarafında şehirlerde önemli noktalara girmiş oluruz. Ama bu bitecek bir süreç değil. Bundan beş yıl sonra da konuştuğumuzda da bence çalışmalarımız sürüyor olur. Mevzuatın düzenlenmesiyle son kullanıcı tarafında net yol alabileceğiz” şeklinde konuştu.


Mevzuatla hizmetler çeşitlenecek


Tellcom mevzuatın tamamlanmasıyla vereceği servisleri çeşitlendirmeyi hedefliyor. Bu hizmet bölümlerini üçe ayıran Uman, şunları aktardı: “Bunlardan ilki internet. Bence 100 megabit bağlantı hızı bize çok yeni perspektifler sunacak. O internet bağlantısını eve ya da şirkete götürdüğünüz zaman sadece bağlantı değil, bir platform götürüyorsunuz. O platform üzerinde çok fazla şey yapılabilir. Ses tarafına bakarsak, mevzuatla birlikte yerleşik operatörün verdiği hizmetlerin tümünü verebileceğiz. Öte yandan mobil ve sabit hatların yakınsamasıyla yeni hizmetler sunabiliriz. Bu servisler ekonomik açıdan kullanıcıya önemli avantjalar sağlayacak.”


IPTV konusuna işaret eden Uman, bu teknolojinin sınırlarının belli olmadığını belirterek, “Dünya çapında IPTV abone sayısı henüz 15 milyon oldu. Sadece birkaç tane operatör bir milyon abone sınırını geçti. IPTV sektörde sıcak bir konu. Ancak bundan sonra kimsenin IPTV’nin ne olacağıyla ilgili ciddi bir öngörüsü yok. Şunu biliyoruz ki; bütün teknolojiler IP üzerinde birleşiyor. Bu da etkileşim ve kişiselleştirne anlamına geliyor. IPTV televizyon dünyasını değiştirecek. Ama orada da bir mevzuat problemi var” dedi.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun