Genel 01 ARALIK 2010 / 16:02

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı yeniden Yusuf Ata Arıak oldu

TELKODER 6. Olağan Genel Kurulu 30 Kasım 2010 Salı günü gerçekleştirildi.

TELKODER 6. Olağan Genel Kurulu 30 Kasım 2010 Salı günü gerçekleştirildi.


Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği'nin (TELKODER) 6. Genel Kurul Toplantısı'nda telekomünikasyon sektöründe yaşanan gelişmeler ve gelecek dönemden beklentiler paylaşıldı. "Telekomünikasyon sektörü daha çok rekabete açılmalı" sonucunun çıktığı (ed: bizce de) genel kurul toplantısında yeni yönetim ve denetleme kurulları seçildi.

Telekomünikasyon alanının serbestleştirilmesini ve gerçek rekabet ortamının sağlanmasını hedefleyen TELKODER, bu hedefler doğrultusunda yapacağı çalışmalarına yine Yusuf Ata Arıak liderliğinde devam edecek.

TELKODER 6. Genel Kurul Toplantısı'nda dernek üyeleri ile birlikte sektöre emek vermiş, yaşanan gelişmelerde katkıları bulunan önemli isimler de katıldı. 6. Genel Kurul Toplantısı'nda telekomünikasyon hizmetleri sektöründe tam rekabetin ve serbest anlayışın hakim kılınmasına doğrudan katkıda bulunmayı hedefleyen TELKODER'in faaliyetleri, telekomünikasyon sektöründe dünden bugüne neler başarıldığı ve gelecekten beklentiler değerlendirildi.

Telekomünikasyon sektöründe rekabet yetersiz

Toplantının açılış konuşmasını yapan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, "9 yıllık yolculuğumuzda paha biçilmez katkıları olan tüm arkadaşlarımızla birlikte hiç kolay olmayan, her anında yoğun emek harcadığımız ve ödenmesi gereken her bedeli ödediğimiz bir 9 yıl yaşadık. Daha önce gerçekleştirdiğimiz beş genel kurulda söylediklerimize, verdiğimiz bilgilere, yaptığımız sunumlara baktığımızda göreceğiniz gibi, biz TELKODER olarak hep doğruları söyledik. Çizgimizden şaşmadık ve amaçlarımız doğrultusunda çalışmalarımızı kesintisiz olarak sürdürdük" dedi. Tüm bu çabalara karşın telekomünikasyon sektöründe rekabetin yeterli olmadığını vurgulayan Arıak, sektörü rekabete açmak ve tüketicinin daha kaliteli ve daha ucuz hizmet alması için kurulmuş olan BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) ve Ulaştırma Bakanlığı, görevini gerektiği gibi yapmadığını hatırlattı.

"Toplam cirosu 24 milyar TL olan Türk telekomünikasyon sektöründe yeni nesil işletmeci olan 25 şirketin cirosu 800-900 milyon TL, ki bu toplam cironun yüzde 6-7'sine karşılık geliyor. Bu rakamlara bakıldığında yeni nesil işletmecilerin payının AB ortalamalarına göre çok düşük kaldığı net bir şekilde görülüyor" bilgisini veren Yusuf Ata Arıak, "TELKODER olarak Türkiye'de piyasanın serbestleşmesi, rekabetin gelişmesi ve tüketici haklarının korunması açısından AB ülkeleri seviyesine ulaşmaya katkıda bulunma vizyonuyla faaliyetlerimizi sürdüreceğiz" dedi.

"Devlet kurumları hizmet alırken taraflı davranıyor"

Bakanlıkların, devlet kurumlarının, telekomünikasyon hizmetlerini sadece Türk Telekom'dan almalarını da eleştiren Arıak, "Örneğin Alman Hükümeti tüm hizmetleri Deutsche Telekom'dan almak zorunda mı? Neden devlet kurumlarımız ihaleyle daha ucuza hizmet almıyorlar" diye görüşlerini belirtirken, TELKODER'in özellikle belediyelerin telekomünikasyon hizmetlerini ihaleyle alması için yıllardır mücadele ettiğini hatırlattı.

"Türkiye'deki belediyelerin tamamına yakını Türk Telekom'dan hizmet alıyor" diyen Arıak, "TTNET fiyat kırarak diğer firmaları geride bırakmayı başarmışsa da TTNET'in bu ihalelere girmesi skandaldır. Zira sadece internet hizmeti vermek için kurulmuştur. BTK'nın internetin dışındaki hizmetler için TTNET'e lisans vermesi büyük yanlıştır. Yanlış devam ediyor" diye konuştu.

TTNET'in denetim dışı, ikinci bir Türk Telekom gibi hizmet vermesine karşı çıkan Arıak, özetle gerçek rekabet sağlandığı takdirde internet abonelerinin sayısı artacağını, sektörün cirosunun katlanacağını ve internet faturalarının düşeceğini ifade etti.

Yusuf Ata Arıak'ın yeniden başkanlığa seçildiği genel kurul toplantısında derneğin yönetim ve denetleme kurulları için belirlenen asil ve yedek üyeler şöyle:

Yönetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeler

Yusuf Ata ARIAK BaşkanM. Tanju ERKOÇ Başkan V.M. Rifat BAYATLIOĞLU SaymanŞevki KUYULU ÜyeMurat KÜÇÜKÖZDEMİR Üye

Dilek SALMAN Yedek ÜyeHalil Nadir TEBERCİ Yedek ÜyeBanu Baykara MERMERCİOĞLU Yedek ÜyeÇağatay KALKANOĞLU Yedek ÜyeHüseyin ÇAĞLAR Yedek Üye

Denetleme Kurulu Asil ve Yedek Üyeler

Melih ÖZGÜÇ Başkanİlyas TURGUT ÜyeCem DOĞRUSÖZ Üye

Kağan AKCAN Yedek ÜyeCeyhun ÖZATA Yedek ÜyeGökhan ERKMAN Yedek Üye

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun