Genel 20 KASIM 2008 / 08:19

TELKODER Genel Kurulu’nda sektör temsilcileri eteğindekileri döktü

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) 5. Olağan Genel Kurulu ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesisleri'nde yapıldı. TELKODER Yönetim Kurulu Başkanlığına Yusuf Ata Arıak yeniden seçildi. Yönetim Kurulu Üyelikleri ise Mehmet Çelebiler, Tanju Erkoç, Mehmet Başer ve Rıfat Bayatlıoğlu oldu.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) 5. Olağan Genel Kurulu ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesisleri'nde yapıldı. TELKODER Yönetim Kurulu Başkanlığına Yusuf Ata Arıak yeniden seçildi. Yönetim Kurulu Üyelikleri ise Mehmet Çelebiler, Tanju Erkoç, Mehmet Başer ve Rıfat Bayatlıoğlu oldu.


Genel Kurul öncesi Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, AKP Samsun Milletvekili Mustafa Demir konuşmalarıyla sektördeki gelişmelere yönelik değerlendirmelerde bulundu.


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konuşmasında, bilgi ve iletişim teknolojilerinin son 10 yıl içerisinde toplumsal hayatımızda önemli bir noktaya geldiğini ve toplumsal yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olduğunu söyledi. Cep telefonu kullanıcı sayısının 66 milyon, sabit telefon abone sayısının 18 milyon olduğunu, genişbant internet abone sayısının 6 milyon, internet kullanıcı sayısının ise 27 milyon olduğunu anlatan Yıldırım, alınacak kararların pazarın serbestleşmesi ve etkin rekabetin sağlanmasına yönelik olması gerektiğini vurguladı.


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yürütmenin aldığı kararların hemen hepsinin yargıya taşındığını dikkat çekerek, ''Ya alınan kararlar yanlış ya da bizim düzenleme denetleme kurumlarına karşı yaklaşımımız yanlış. Sonuca bakıyoruz, yüzde 95'i düzenleyici kurum lehine sonuçlanmış. Demek ki yanlış bizim düzenleyici ve denetleyici kurumlara olan bakışımızda'' dedi.


50 yeni yönetmelik Türkiye'de Türk Telekom ile Turkcell'in etrafında yoğunlaşan bir güç ortamı yaratıldığını savunan Arıak, ''Bu iki grup, Türkiye'de yüzde 85-90 ciroyu alanlardır. Böyle bir ortamda alternatiflerin gelişmesi çok zordur. Bu var olan rekabet şartlarını bozacağı gibi kendilerine de zarar verir'' dedi.


Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany ise fiber altyapıyı paylaşmak istediklerini, ancak BTK'nın bu konuda yeni ve doğru fiyat belirlemesi gerektiğini söyledi. Rekabete sadece sabit hatlardan bakmanın yanlış olduğunu dile getiren Doany, sabit hatlarda abone sayısı azalırken mobil alanda arttığını ifade etti. Hükümet tarafından iletişim vergisinin kaldırılması yönünde adım atılırsa ondan sonraki 6 ay içinde sektörün büyümesi için yeni bir adım atabileceklerini belirten Doany, pazarın artık genelinin değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun