Genel 13 KASIM 2008 / 08:51

TELKODER'den açıklama

TELKODER, Elektronik Haberleşme Kanunu ile ilgili açıklama yayınladı.

TELKODER, Elektronik Haberleşme Kanunu ile ilgili açıklama yayınladı.


TELKODER, Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanan Elektronik Haberleşme Kanunu ile ilgili bir açıklama yayınladı. İşte açıklamanın tam metni:


"TELKODER olarak, uzun süredir beklenen Elektronik Haberleşme Kanunu’nun (EHK) yeniden yasalaşmış olmasından dolayı hem sektörümüz hem sektörde faaliyet gösteren tüm operatörler adına büyük bir memnuniyet duyuyoruz.


Hatırlanacağı üzere söz konusu Kanun, bu haliyle yaklaşık olarak 3 sene önce hazırlanmıştı. Gereksiz yere üç yıl boyunca ertelenen EHK, son olarak geçtiğimiz yaz aylarında Meclis’ten geçmiş ancak bu kez de Sayın Cumhurbaşkanı tarafından, bazı maddelerinin yeniden görüşülmesi gerekçesiyle Meclis’e iade edilmişti.


‘Telekomünikasyon sektörünün Anayasası’ olarak tanımlanan EHK’nın, mükemmel olması ve hiçbir eksiğinin bulunmaması için TELKODER olarak, Kanun’un tüm hazırlık aşamalarında ve Meclis görüşmeleri sırasında pek çok katkı sağladık. Her ne kadar, sonuç olarak ortaya çıkan Kanun tam ve mükemmel oldu diyemesek de sektörün ve sektördeki rekabetin gelişmesi için önemli bir aşama sağlandığını söyleyebiliriz.


Bilindiği gibi, sektörümüzdeki rekabetin gelişmesi için alternatif altyapıların varlığı ve kullanılabilirliği büyük önem taşıyor. Bu yüzden Kanun’da, birçok ülkede ve Avrupa Birliği ülkelerinde hayata geçirilen “Altyapı - Hizmet Ayrımı” ve “Kablo TV Şebekesinin Özelleştirilmesi” uygulamaları ile ilgili Bakanlığa yetki veren hüküm bulunması son derece iyi olurdu.


EHK’nın sağladığı en önemli gelişmenin, işletmecilik yapmak isteyenlere kolaylık getirilmesi olduğu görülüyor. Kanun ile birlikte, gereksiz lisans bedelleri de ortadan kaldırılıyor.


TELKODER olarak, sektör adına büyük önem taşıyan bu gelişmelerin, tam olarak hayata geçmeleri için bir 6 ay daha beklenmesi için ortada herhangi bir gerekçe göremiyoruz.


Telekomünikasyon Kurumu’nun (TK), Kanun’un lisanslamadaki kolaylıklarla ilgili kısımlarını, bir 6 ay daha beklemeksizin, yılbaşını geçmeyecek şekilde yürürlülüğe koymasını bekliyoruz.


Bununla birlikte, Kanun’un Avrupa Birliği’ne uyum açısından eksikleri olduğu Sayın Bakanımız tarafından da ifade edildi. Bu eksikliklerin, Kanun üzerinde yapılacak değişikliklerle kısa süre içinde giderileceğini umuyoruz.


Bu Kanun, sektörümüz için “ideal” değil “bugün için mümkün olan” niteliği taşıyor. Kanun’un çıkarılmasına sağladıkları katkı dolayısıyla Meclis’teki tüm partilere, Sayın Bakan'a ve TK'na teşekkür ediyoruz.


Bu Kanun’un eskiyeceğini ve sektör olarak yenisini talep etmek durumunda kalacağımız tüm yetkililer tarafından biliniyor. Zamanı geldiğinde, bu durumu da beraberce olumlu bir sonuca ulaştıracağımıza inanıyoruz."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun