Genel 02 HAZİRAN 2010 / 10:43

Telif hakları davalarından şeker damlıyor bal damlıyor

Amerika'da 2010 yılında toplu davaların artış sebebi belli oldu.

Amerika'da 2010 yılında toplu davaların artış sebebi belli oldu.


2000'li yılların başlarından itibaren Amerika'da RIAA ve MPAA'nın başı çektiği film ve müzik eserlerindeki telif haklarının korunmasına yönelik toplu davalar bir hayli kullanıcının başını ağrıtmıştı. Bu davalarda bir defada on binlerce kullanıcı korsan içerik indirdiği için dava ediliyor ve ciddi para cezalarıyla karşı karşıya geliyordu. Ancak 2005 yılından itibaren doğru mücadele yönteminin bu olmadığının anlaşılmasıyla ve içerik dağıtım modellerinin gelişmesiyle birlikte bu davalar da bir hayli azalmıştı.

Gel gelelim, 2010 yılında yeni bir dava kasırgası başladı ve ArsTechnica editörleri bunun sebebini bulduğunu düşünüyor: US Copyright Group adlı bir oluşum. Kullandıkları model bir hayli basit: Önce özellikle kendi içine kapalı veya fazla büyümemiş olan bir içerik üreticisi buluyorlar (oyun film fark etmez). Daha sonra diyorlar ki, "Biz sizin içeriğinizi korsan olarak indirenleri dava edeceğiz ve masraflarını üstleneceğiz. Sizin cebinizden beş kuruş çıkmayacak, hadi bunlara toplu dava açalım." Teklif güzel olunca, geliştirici dava açmayı kabul ediyor. Ardından üç bin beş bin, artık ne kadar kişiyi tutturabilirlerse davalar açılıyor. Davayla birlikte internet servis sağlayıcılardan davacının kimliklerini mahkemeye vermeleri isteniyor.

Gelelim işin en tatlı kısmına: US Copyright Group bu listeyi alıyor ve dava açılan kişilerle iletişime geçerek "Hakkınızda böyle bir dava açıldı, kaybederseniz zararınız çok büyük olur verin bize 2-3 bin dolar, bu işi burada kapatalım" diyorlar. Çoğu muhatap teklifi çaresiz kabul ediyor ve grup da topladığı parayı içerik sahibiyle kırışıyor.

İşin özeti, bu iş 2010 yılında neredeyse kendi çapında bir endüstri, rant kapısı olma yolunda ilerliyor. ArsTechnica, bu yıl açılan davalarla ilgili bir liste de yayınlamış. Rakamlar ilginç:

Far Cry: 4577 davaSmile Pretty (Nasty) ve diğerleri: 1,000 davaCall of the Wind: 1062 davaThe Steam Experiment: 2000 davaThe Hurt Locker: 5000 dava

Toplam 14 bine dava yani. Ortalama binle çarpsanız 14 milyon dolar eder. Gerçekten güzel iş.

Bakalım bu defa gidişin sonu ne olacak...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun