Genel 26 EYLÜL 2008 / 13:50

TeliaSonera Asya’da iki yeni operatör satın aldı

TeliaSonera gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme stratejisine bağlı olarak Nepal ve Kamboçya’da iki yeni operatör satın aldı.

TeliaSonera gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme stratejisine bağlı olarak Nepal ve Kamboçya’da iki yeni operatör satın aldı.

TeliaSonera’dan yapılan açıklamaya göre şirket Nepal’den Spice Nepal Private Limited ve Kamboçya’dan Applifone Co Limited isimli operatörleri satın aldı. Böylece yüzde 51’i TeliaSonera’ya, yüzde 49’u Visor Group’a ait olan TeliaSonera Asia Holding B.V., Nepal’in en büyük ikinci mobil operatörü olan Spice Nepal’in yüzde 80’ine ve Kamboçya’nın 2007’de kurulan mobil operatörü Applifone’un yüzde 100’üne sahip oldu. TeliaSonera, söz konusu işlemler için TeliaSonera Asia Holding B.V.’deki yüzde 51’lik hissesi karşılığında 484 milyon ABD doları ödedi.


 


Nepal’in en büyük ikinci mobil operatörü olan ve Eylül 2005’te kurulan Spice Nepal, 1 milyon 600 bin abone ve Ağustos 2008 itibarıyla yüzde 41 pazar payına sahip bulunuyor. 2007 yılının ilk altı ayını 41,1 milyon ABD dolarlık net satış, 19 milyon ABD doları FVAÖK (faiz, vergi, amortisman öncesi kâr) ile kapatan Spice Nepal, bu yılın aynı döneminde 34,1 milyon dolarlık net satış, 18,2 milyon dolarlık FVAÖK gerçekleştirdi. Nüfusu 28 milyon 400 bin olan Nepal’in mobil penetrasyon oranı yüzde 13 seviyesinde bulunuyor.


 


Ekim 2007’de faaliyete geçen Applifone ise 97 bin 500 abone ve Ağustos 2008 itibarıyla yüzde 3 pazar payıyla Kamboçya’nın dördüncü mobil operatörü olma özelliğini taşıyor. Nüfusu 14 milyon 600 bin olan Kamboçya’nın mobil penetrasyon oranı yüzde 21 seviyesinde. TeliaSonera, satın alma işlemini 1 Ekim 2008’de tamamlayarak, Nepal ve Kamboçya’daki mobil operatörleri söz konusu gün konsolide etmeyi planlıyor.


 


Nepal ve Kamboçya’nın toplam nüfusunun 43 milyon olmasına rağmen mobil penetrasyon oranlarının çok düşük olduğuna değinen TeliaSonera AB Başkanı ve CEO’su Lars Nyberg, her iki ülkenin de ekonomilerinin hızla geliştiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Bizim için en önemli önceliklerden biri Avrasya’da işimizi büyütmek. Bu bölgede son 10 yıl içinde başarılı bir şekilde büyüdük ve değer yarattık. Şimdi, Özbekistan ve Tacikistan’daki başarılı yatırımlarımızın devamı olarak, yüksek büyüme potansiyeline sahip gelişmekte olan pazarlara girme stratejimizi uygulayarak önemli bir adım daha atıyoruz.”


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun