Genel 08 EKİM 2008 / 16:19

Telekomun bugünü ve geleceği Bilişim Zirvesi 08’de tartışıldı

Bilişim Zirvesi 08’in ilk tematik oturumunda “Telekom” sektöründeki son gelişmeler, eğilimler ve düzenlemeler konuşuldu, tartışıldı.

Bilişim Zirvesi 08’in ilk tematik oturumunda “Telekom” sektöründeki son gelişmeler, eğilimler ve düzenlemeler konuşuldu, tartışıldı.


İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir’in açılış konuşmasını yaptığı oturumda, TÜTED Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dikici, Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konuşmacı olarak katıldı. TÜTED Başkaı yaptığı konuşmada sektörde serbestleşme sürecinde sıkıntıların olmasının doğal olduğunu, ama son 1-2 yılda sektörde elbirliğiyle önemli mesafeler katedildiğinin altını çizdi. “Kapsamada ulaşılan nokta iç açıcı değil” TK Başkanı Tayfun Acarer, 2008 yılının başından beri kurum olarak mobil kapsama alanını genişletmekte çalışmalarının devam ettiğini, fakat 9 ay içinde sektörde kapsama konusunda ulaşılan noktanın hiç içaçıcı olmadığını ifade etti. GSM operatörlerinin yıllık gelirlerinin 1/10’unu bile kapsama konusunu genişletmeye harcasalar büyük gelişmeler kaydedilebileceğini vurgulayan Acarer, buna bir sosyal proje mantığıyla bakılması gerektiğine değindi. Acarer, şunları söyledi: “Sektörde son dönemde rekabeti artırmaya yönelik kararlar alındı. Numara taşınabilirliği 9 Kasım’da başlıyor. Bu süreçten geri dönüş yok. Tüm operatörlerin bu süreçte desteğini bekliyoruz. YAPA konusunda da son dönemde ciddi mesafe alındı.” Bilgi güvenliğinin tüm bilişim sektöründe önem verilmesi gereken bir konu olduğunu belirten Acarer, 5651 kanununu takiben yapılan düzenlemelerin geniş halk nezdinde kabul gördüğünü, yaklaşık 25 bin ihbar yapıldığını anlattı. Acarer, bilişim sektöründe Türkiye için önemli fırsatlar olduğunu kaydederken, fakat süremizin azaldığını, genç nufusumuzun 2035’te AB ortalamalarına yaklaşacağını, genç nufus avantajımızı kullanmak için az süre kaldığını dile getirdi.


“Sektörü bundan sonra geliştirecek en önemli şey içeriktir”


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 5 yıl önce telekom sektöründe mobil mi sabit mi tartışmaları yapıldığını anımsatırken, artık yakınsama kavramıyla birlikte herşeyin ve her teknolojinin birbiriyle yakınlaştığına değindi. Yıldırım, “Yakınsama katma değerli hizmetlerin verilmesinde artık daha da çok önem kazanacak. Sektörü bundan sonra geliştirecek en önemli şey içeriktir. İçerikte sağlanacak gelişmeyle sektör daha da büyüyecek. Sektörümüzün kalkınma içindeki payı yüzde 21. Yani ülke büyümesinin üstünde. Gerçekleştirdiğimiz milyar dolarlık cirolar da bunu doğruluyor. Bunu artırmak sektörün markalar yaratmaya hız vermesi, ürünlerini markalaştırması gerekiyor”. Bakan, internette içeriği zenginleştirip yerel içeriği de artırmak gerektiğini vurgularken, operatörlere kampanyalar yapıp ürünleriyle birlikte vatandaşlara bilgisayar vererek kampanyalar yapma çağrısında bulundu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun