Genel 12 EYLÜL 2012 / 14:46

Telekomda sonraki adım: Geniş bant internet ve taşınabilirlik

Telekomun geleceği: Geniş bant internet ve taşınabilirlik

Bilişim Zirvesi’nde telekom alanındaki sonraki adım bölgenin düzenleyi kurumlarının yöneticileri tarafından konuşuldu, ortaya internetin ekonomik hayata etkileri ve düzenlemelerin önemi çıktı.ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi’12 etkiliğinin ikinci günü “Telekomda Sonraki Adım Konferansı”na sahne oldu. Konferansın açılış konuşmalarını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkan Yardımcısı Dr. Ayhan Beydoğan ve ITU Telekom Standartları Bürosu Direktörü Malcolm Johnson gerçekleştirdi. İlk olarak söz alan Dr. Ayhan Beydoğan, telekom sektöründe sonraki adımı görmek için mobil iletişim ve geniş bant pazarlarına dikkat edilmesi gerektiğinin üzerinde durdu.

Beydoğan’a göre, telekom sektörünün önümüzdeki yıllarda mobil internet üzerinden gelişmesi bekleniyor. Daha önce pek de ulaşılmamış Afrika gibi bölgelerdeki sayısal uçurumun azalacağına işaret eden BTK Başkan Yardımcısı, BT’nin gelişmesine rağmen dünya ekonomisindeki zorlukların henüz son bulmadığını vurguladı. Bu nedenle insan kaynağının geliştirilmesi ve BT imkanlarının optimum düzeyde kullanılması gerektiğini aktaran Beydoğan, Türkiye’nin de FATİH Projesi ile önemli adımlar attığını belirtti.

FATİH Projesi ile 16 milyon tablet dağıtılacak

Beydoğan’ın verdiği bilgilere göre, FATİH Projesi kapsamında 620 bin derslik internet bağlantısına kavuşurken, öğrencilere 16 milyonun üzerinde tablet bilgisayar dağıtılacak. Bu geniş ekonomi doğrudan şu anda 19 milyon olan geniş bant internet abonesi sayısının artmasını sağlayacak. Bu gelişmelerin yanında Türkiye’de içerik üretilmesinin önemli olduğunu vurgulayan BTK Başkan Yardımcısı sözlerini şu şekilde tamamladı:

“İklim değişikliği, çevre, hasta bakımı, güvenlik, e-devlet ve eğitim gibi alanlardaki ihtiyaçlar yeni nesil altyapıların şekillenmesini sağlayacak. Burada düzenleyecilerin ekonomik istikrar ve yenilikçi projleri gözetmesi gerekir. Rekabet ve düzenlemelerin uygulanmasını kontrol etmek amacıyla denetimlerin artması önemlidir.”Büyümenin anahtarı: İnternet

193 üye ülkesi bulunan ITU’nun nasıl bir kurum olduğunu anlatarak söze başlayan Malcolm Johnson da bir sonrakia dımın geniş bant internet ve mobil teknolojilerle atılacağını belirtti. Dünya çapındaki düzenleyici kuruluşlara tavsiyelerde bulunan ITU Telekom Standartları Bürosu Direktörü, “Günümüz bilgi toplumunda sürdürülebilir ekonomik yapının ve büyümenin anahtarı internettir” açıklamasında bulundu.

Malcolm Johnson, uluslararası dolaşım sırasında aşırılaşan fiyatların kontrol altına alınması gerektiğini belirtirken, güvenlik konusunda da düzenleyici kurumların önlemler alması gerektiğini açıkladı.Düzenleyicilerin yapması gerekenler tartışıldı

Açılış konuşmalarının ardından “İletişimde Yeni Teknolojiler, Düzenleme Politikaları” başlıklı toplantıya geçildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Kurul Üyesi Musa Şahin’in yönettiği panelde Nijer Düzenleyici Kurumu (ARM) Genel Müdürü Aminata A. Garba, Lübnan Telekomünikasyon Düzenleyici Kurumu Başkanı Dr. Imad Hoballah ve Bosna Hersek Telekomünikasyon Düzenleyici Kurumu Genel Direktörü Kemal Huseinovic hazır bulundu. Panelde şu satır başları öne çıktı:

  • Düzenlemeler inovasyonu artırıcı etkiye sahip olmalı.

  • Düzenleyici kurum BT’nin geleceğini göremezse, sektör gelişemez.

  • Gelirler azalırken, altyapı yatırımlarının artırılması bekleniyor; olası soruna dikkat edilmeli.

  • Operatörlere kamu tarafından verilen lisansların bedellerinin olabildiğince en düşük seviyeye inmesi gerekiyor.

  • Rekabetin gözetilmesi için denetimin artması önemli.

  • Sayısallaşan dünyanın getirdiği zorluklara çözüm getirilmeli.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun