Genel 04 EKİM 2011 / 17:08

Telekomda geleceğin yol haritası zirvede konuşuldu

Bilişim Zirvesi’11’in ikinci gününde düzenlenen Sınırsız İletişim Konferansı’nda, telekom sektörü ve mobil endüstri mercek altına alınırken, bu sektörlerde yaşanan değişim, dönüşüm, güncel sorunlar, regülasyonlar, büyüme için yol haritası gibi konular masaya yatırıldı.Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) İkinci Başkanı Dr. T. Ayhan Beydoğan’ın açılış konuşmasını yaptığı konferansın ilk panelinde bölge ülkelerinde telekom alanında yapılan düzenlemeler konuşuldu. BTK Kurul Üyesi Galip Zerey’in başkanlığını yaptığı panelde Azerbaycan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı Bakan Yardımcısı İltimas Mammadov, Makedonya Elektronik İletişim Ajansı Direktörü Robert Ordanoski, Avrupa Komisyonu Bilgi Toplumu ve Medya Genel Müdürlüğü Uluslar arası İlişkiler Birimi Yöneticisi Petri Koistinen ve Bosna Hersek Telekomünikasyon Regülasyon Kurumu Genel Direktörü Kemal Huseinovic konuşmacı olarak yer aldılar. Panelde Azerbaycan’da düzenlenecek Bakütel fuarına Türkiye’den de yoğun katılım beklediklerini söylerken, Galip Zerey de bu yıl Türkiye’den önemli bir ülke katılımı plandıklarını açıkladı.

Konferansın ikinci paneli ise “Telekomünikasyonda Geleceği Bugünden Kurmak” başlığıyla gerçekleştirildi. Akurgal Teknoloji Genel Müdürü Ali Akurgal’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kancal, Netaş CEO’su Müjdat Altay, Huawei Türkiye Ar-Ge Direktörü M. Kamil Şahin ve ZTE Türkiye Ürün ve Çözüm Direktörü Kubilay Şah Hüseyinoğlu, telekom sektöründe geleceğin nasıl şekilleneceğine dair ipuçları verdi. Panelde tüketici etkin bir toplumda yaşadığımız, artık tüketicinin üreticiyi yönlendirdiği vurgulanırken, hiperbağlantı, M2M, genişbant altyapı, yazılım, LTE, 4G gibi birçok konu üstüne öngörüler paylaşıldı.

Öğlen arasından sonra panelde masaya yatırılan konu ise düzenlemeler ve regülasyonlar oldu. “Türkiye telekom sektörünün büyümesi için yol haritası nedir” başlığıyla düzenlenen panelde BTK Başkan Yardımcısı N. Deniz Yanık, Avea Satış Grubu Genel Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz, Vodafone Kurumsal İlişkiler ve Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hasan Süel, Türk Telekom İnsan Kaynakları, Destek ve Reüglasyon Başkanı Şükrü Kutlu ve Turkcell Regülasyon ve Operatörlerarası İş Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Tayfun Çataltepe yol haritasına dair görüş ve önerilerini sundu.

Günün son panelinden sonra İş ve Teknoloji Sunumları’na geçildi. Bu bölümde Alcatel-Lucent, Netaş, Huawei ve ZTE şirketlerinden yetkililer sunumlar gerçekleştirdi.

“Mobil telefonumuz adeta kimliğimiz haline geliyor”

Dr. Tim Jones’a göre, mobil endüstrisi artık sadece kendi inovasyonunu yapmakla sınırlı kalmıyor, diğer tüm endüstrilerdeki yeniliklerin de öncülü, itici gücü oluyor. Önümüzdeki dönemlerde ulaşımdan, ticarete, finanstan sağlığa birçok alanda mobilitenin kullanımı ve de etki alanı artacak.

2020 yılında dünya nasıl bir yer olacak? İngiltere’de, fütürist Tim Jones tarafından kurulan Vodafone Future Agenda-Gelecek Gündemde Platformu, işte tam da bu sorunun cevabını arıyor.

Bilişim Zirvesi’11’de Sınırsız İletişim Konferansı kapsamında Future Agenda ve gelecek öngörüleri hakkında bir sunum yapan Dr. Tim Jones, özellikle mobil teknolojilerin ve mobilite kavramının gelecekte oynayacağı rol üstüne değerlendirmeler yaptı.

2020’ye kadar dünyada sağlık, refah, güvenlik, mutluluk, mobilite ve yerellik gibi alanlarda büyük değişimler yaşanacağına inandığını söyleyen Jones, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki on yılda nüfus artışındaki dengesizlik devam edecek, temel kaynaklarla ilgili kısıtlar artacak, ekonomik güç giderek Asya’ya kayacak ve küresel bağlantılılık artacak. Kamu sağlık hizmetlerinin sınırlı olduğu bölgelerde, büyük salgınların başlayarak yayılması ihtimali var. Bunun yanında, kalp ameliyatı gibi büyük tedaviler için aralarında Türkiye’nin olduğu ülkeler tıbbi merkez olarak önem kazanacak. Toplumsal olarak gittikçe daha sanal bir dünyada yaşayacağımızdan canlı aktivite ve deneyimlerin önemi artacak.”

Tüm dünyada 2014 yılı sonunda 6,5 milyar cep telefonu abonesi olacağını anlatan Jones, artık her şeyin adeta tüm dünyanın bir cep telefonu içine sığmaya başladığını söyledi. “Mobil telefonunuz adeta siz kimseniz o oluyor. Siz nerede iseniz o oluyor. Önümüzdeki dönemlerde ulaşımdan, ticarete, finanstan sağlığa birçok alanda mobilitenin kullanımı, etki alanı artacak. Mobil endüstrisi artık sadece kendi inovasyonunu yapmakla sınırlı kalmıyor, diğer tüm endüstrilerdeki yeniliklerin de öncülü, itici gücü oluyor. Başlangıç noktası oluyor. Bu durum artarak devam edecek. Mobil teknolojiler tüm endüstrilerde dönüşümün adeta her şeyi olacak” şeklinde konuştu.

Jones, Avrupa ve Asya’nın kucaklaştığı bir ülke olarak Türkiye’yi yeni fırsatların değerlendirilmesi için mükemmel bir yer olarak gördüğünü söylerken, değişim süreci içindeki küresel arenada, Türkiye’nin önemli bir rol oynayacağını ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun