Genel 29 EYLÜL 2009 / 15:20

Telekomcular Şura’da biraraya geldi

Ulaştırma Şurası bugün, 'Operasyon' başlığı adı altında sürdürülebilir haberleşme üst yapısını konu alan bir panele ev sahipliği yaptı.

Ulaştırma Şurası bugün, 'Operasyon' başlığı adı altında sürdürülebilir haberleşme üst yapısını konu alan bir panele ev sahipliği yaptı.


TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin moderatörlüğünde gerçekleşen penelde, telekom operatörleri ve altyapı sağlayıcılar ve diğer paydaşlar biraraya geldi. Telekom sektöründe sürdürülebilir bir haberleşme altyapısı için farklı paydaşların değerlendirmelerinin paylaşıldığı panelin konuşmacıları ise Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, Turkcell İletişim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Çataltepe, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Dinçer, Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı John Samarron, Türksat Genel Müdür Danışmanı Yusuf Suat Hasçiçek, Alcatel Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal, Huawei Türkiye Ofisi Genel Müdürü Philip Liang, Nokia Simens Networks Kuzey doğu ve Rusya CMO'su Joe Doering, Prism Danışmanlık CEO'su Vladimir Dimitroff ve Başkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziya Aktaş'tan oluştu. Konuşmasında mobil genişbantın önemine değinen Çataltepe, mobil ganişbantın en önemli getirilerinden birinin cihazdan cihaza bağlanabilirlik olduğunu vurguladı. Sürdürülebilir üst yapı servisleri için erişilebilirliğin hızla artması gerektiğini belirten Çataltepe, bu tür servislerin yaygınlaşması için düzenleyicilerin bunu destekleyecek uygulamaları harekete geçirmelerinin gerekeceğini dile getirdi. Panelde yakınsama konusuna vurgu yapan Dimitroff ise yakınsama ile yaşanan değişimi ve yeni eğilimleri katılımcılarla paylaştı. Genişbantta önemli bir büyüme potansiyeli olduğunu vurgulayan Dinçer de, geleceği etkileyecek ana dinamiklere değinerek, telekom oyuncukları için bu dinamikleri insana yatırım, optimum maliyet, Ar-Ge, güçlü altyapı, regülasyon ve yasal düzenlemeler,rekabetçi piyasa ve finansal yapı olarak sıraladı. Türksat'ın devam eden ve gündemde olan Türk uydu yapımı projeleri ile ilgili olarak Hasçiçek'in bilgi verdiği panelde, altyapı kanadı temsilcilerinden biri olan Kançal, yakınsama sonucu telekom sektöründe farklılışacak gelir dağılımına dikkat çekerek bu konuda uygulama sağlayıcılar ve geleneksel operatörler arasında gelir modelleri oluşturacak çalışmaları olduğunu dile getirdi.Altyapı kanadının diğer temsilcisi Huawei'den Liang ise dünyada yaşanan veri patlamasına dikkat çekerek, IP'ye olan dönüşüm yakınsamanın getirdiği değişimlere değindi.

 

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun