Genel 12 AĞUSTOS 2010 / 07:54

Telefónica ilk 4G LTE aramalarını Alcatel-Lucent ile yaptı

Telefónica, bu testlerle LTE mobil genişbant teknolojisinin faydalarının gerçek ortamda analizini gerçekleştirdi.

Telefónica, bu testlerle LTE mobil genişbant teknolojisinin faydalarının gerçek ortamda analizini gerçekleştirdi.


Telefónica 4G aramaları, Alcatel-Lucent ile Long Term Evolution (LTE) laboratuvar testleri çerçevesinde gerçekleştirildi. Telefónica, bu testlerle LTE mobil genişbant teknolojisinin faydalarını gerçek bir ortamda analiz etmiş oldu. İlk servisler, Telefónica’nın laboratuvarlarında, Alcatel-Lucent’ın baz istasyonları, aktarım ekipmanı, Evolved Packet Core (EPC), profesyonel tasarım ve entegrasyon hizmetleri dahil uçtan uca LTE çözümü kullanılarak verildi. Çözüm için LG Electronics cihazlarından da yararlanıldı.

Testlerin ikinci aşamasında LTE’nin kapsama alanını ve performansını değerlendirmek için 700 MHz ve 2,6 GHz frekansları kullanılacak. Böylece, yeni bir kullanıcı deneyimi sunulacak ve yüksek çözünürlüklü video akışı, mobil oyun, yüksek hızlı dosya aktarımları ve video konferans gibi yeni mobil çokluortam uygulamaların sunulması sağlanacak.

Alcatel-Lucent Türkiye/Azerbaycan Ülke Direktörü Ali Kançal, proje hakkında şu açıklamaları yaptı: “LTE uygulamaları, mevcut 3G/3.5G ağlara kıyasla çok daha üstün bir kullanıcı deneyimi ve servis kalitesi sağlıyor. Ayrıca, LTE’nin ileri düzey QoS (servis kalitesi) ve SON (kendi kendini organize eden ağlar) gibi teknik özellikleri sayesinde toplam sahip olma maliyetleri önemli ölçüde düşürülüyor. SON’de Telefónica’nın analiz edeceği konular arasında.”