Genel 13 AĞUSTOS 2010 / 07:29

Telefonunuzla konuşun, o sizi anlayacaktır

Google Android işletim sistemi konuşarak telefonda pek çok işlemi halletmenizi sağlayacak.

Google Android işletim sistemi konuşarak telefonda pek çok işlemi halletmenizi sağlayacak.


Google mobil işletim sistemi Android’i geliştirmeye devam ediyor. Şirket, Android işletim sistemli akıllı telefonlar için geliştirdiği ses komut özelliklerini duyurdu.

“Voice Actions” isimli bu yeni özellik bir dizi sesli komut cümleleri içeriyor ve kullanıcı bu komutlarla telefonunu kontrol ediyor. Bir telefonla etkileşimin en doğal yolunun konuşmaktan geçtiğini belirten Google yetkilileri, bu yeni özellikle telefonda pek çok iş yapılacağını iddia ediyor.

Yeni özellikle telefonunuza yapmak istediğiniz şeyi söylüyorsunuz ve o da sizin bu isteğinizi yerine getiriyor. Sadece telefona söylerek, istediğiniz kişiye mesaj ya da e-posta gönderiyor veya müzik dinleyebiliyorsunuz. Ses komut özellikleriyle yapacaklarınız bunlarla sınırlı kalmıyor. Web üzerinde gezinmek, aramalar yapmak, yol tarifi için adres ve konum bilgilerini ya da kişisel notlarınızı sesli olarak telefona girmek mümkün.

Telefonun bu ses eylemlerini kullanmak için ana sayfadaki Google arama kutusundaki mikrofon butonuna tıklamak ya da Speak Now ekranını aktif hale getirmek için telefonunuzdaki arama butonuna birkaç saniye süreyle basmanız yeterli oluyor.

Voice Actions özelliğini kullanmak için telefonunuzun Android 2.2, yani Froyo sistemini desteklemesi gerekiyor. Droid 2′de yüklü olarak gelecek olan ses komut özellikleri şimdilik sadece İngilizce’yi destekliyor.