Genel 13 AĞUSTOS 2010 / 07:29

Telefonunuzla konuşun, o sizi anlayacaktır

Google Android işletim sistemi konuşarak telefonda pek çok işlemi halletmenizi sağlayacak.

Google Android işletim sistemi konuşarak telefonda pek çok işlemi halletmenizi sağlayacak.


Google mobil işletim sistemi Android’i geliştirmeye devam ediyor. Şirket, Android işletim sistemli akıllı telefonlar için geliştirdiği ses komut özelliklerini duyurdu.

“Voice Actions” isimli bu yeni özellik bir dizi sesli komut cümleleri içeriyor ve kullanıcı bu komutlarla telefonunu kontrol ediyor. Bir telefonla etkileşimin en doğal yolunun konuşmaktan geçtiğini belirten Google yetkilileri, bu yeni özellikle telefonda pek çok iş yapılacağını iddia ediyor.

Yeni özellikle telefonunuza yapmak istediğiniz şeyi söylüyorsunuz ve o da sizin bu isteğinizi yerine getiriyor. Sadece telefona söylerek, istediğiniz kişiye mesaj ya da e-posta gönderiyor veya müzik dinleyebiliyorsunuz. Ses komut özellikleriyle yapacaklarınız bunlarla sınırlı kalmıyor. Web üzerinde gezinmek, aramalar yapmak, yol tarifi için adres ve konum bilgilerini ya da kişisel notlarınızı sesli olarak telefona girmek mümkün.

Telefonun bu ses eylemlerini kullanmak için ana sayfadaki Google arama kutusundaki mikrofon butonuna tıklamak ya da Speak Now ekranını aktif hale getirmek için telefonunuzdaki arama butonuna birkaç saniye süreyle basmanız yeterli oluyor.

Voice Actions özelliğini kullanmak için telefonunuzun Android 2.2, yani Froyo sistemini desteklemesi gerekiyor. Droid 2′de yüklü olarak gelecek olan ses komut özellikleri şimdilik sadece İngilizce’yi destekliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun