Genel 02 HAZİRAN 2010 / 13:57

Teknosa ile e-atıklara elveda diyeceksiniz

Teknosa, kullanılamayacak olan e-atık durumundaki ürünlerinizi kapınızdan ücretsiz toplayacak.

Teknosa, kullanılamayacak olan e-atık durumundaki ürünlerinizi kapınızdan ücretsiz toplayacak.


Teknosa, e-atık toplama projesi ile 81 ilde elektronik atıkları geri dönüşüme kazandırıyor. Elektronik atıkların ev ve iş yerlerinden teslim alınabildiği proje kapsamında Türkiye'de oluşan elektronik atığın büyük bir kısmının geri dönüştürülmesi hedefleniyor.

Proje çerçevesinde kullanılmaz durumda olan atık mertebesindeki elektronik ürünler, Teknosa mağazalarındaki toplama istasyonları aracılığıyla toplandığı gibi Türkiye'nin 81 ilinde bildirilen adreslerden ücretsiz olarak Teknosa'nın yönlendireceği yetkilendirilmiş kurumlar tarafından teslim alınabiliyor. Merkezlerde toplanıp atık tesislerine gönderilen elektronik atıklar burada geri dönüştürülerek doğaya kazandırılıyor. Tüketicilerin bu durumda yapması gereken tek şey ise 444 55 99 numaralı telefonu aramak veya kendilerine en yakın Teknosa Mağazasını ziyaret ederek bilgi vermek.

Belirlenen randevular paralelinde tüketiciler elektronik atıklarını ücretsiz olarak evlerinden aldırabilirken, kendi imkânlarıyla Teknosa Mağazaları'na getirdikleri elektronik atıklarını da mağazalardaki geri dönüşüm kutularına atabiliyor. Yetkilendirilmiş kurumlarla işbirliği içinde gerçekleştirilen geri dönüştürme faaliyetleri çerçevesinde elektronik atıklar altın, gümüş, demir, bakır, alüminyum, kurşun ve plastik gibi maddelere dönüştürülüyor.