Genel 03 ŞUBAT 2010 / 15:11

Teknosa her yıl 113 ağaç kurtarıyor

Teknoloji perakendecisi Teknosa, çevre konusunda yürüttüğü çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Teknoloji perakendecisi Teknosa, çevre konusunda yürüttüğü çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.


Türkiye'nin 65 ilinde 250'ye yakın mağazasıyla faaliyet gösteren Teknosa, çalışanlarını Windows 7 işletim sistemi ortamına taşıyarak maliyet ve verimlilikte avantaj sağladığını açıkladı. Şirket, bu sayede önümüzdeki üç yıl içinde önemli ölçüde tasarruf etmeyi planlıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Microsoft Türkiye Pazarlama Grup Müdürü Nuri Çankaya, şunları söyledi: "Microsoft'un en gelişmiş teknolojilerini bir arada sunan işletim sistemi Windows 7 Teknosa çalışanlarının verimliliğini artırırken, BT yönetimine esneklik sağlayan yenilikçi özellikleri ile yatırımın geri dönüş hızını artırdı."

Teknosa kendi bünyesinde 675'i masaüstü, 450'si taşınabilir bilgisayar olmak üzere 1125 PC kullanıyor. Windows 7 işletim sistemine geçişle birlikte BT hizmetlerinden tam zamanlı olarak 29 mesai günü tasarruf elde edildi. Bir BT çalışanı eskiden 83 bilgisayarın yönetimi ve bakımı ile ilgilenirken, Windows 7'nin sunduğu yönetim kolaylıkları sayesinde bu sayı 162 bilgisayara çıktı. Windows 7'nin sunduğu teknolojiler, yardım masasına gelen çağrı sayısını yaklaşık üçte iki oranında azaltacak. Windows 7'nin şirkete sunduğu bir başka avantaj ise masaüstü sistem yönetiminde daha iyi bir hizmet kalitesi sunabilmek ve bakım zamanını artırmak amacıyla yapılacak olan istihdamı dengelemek. Windows 7'nin sunduğu özellikler sayesinde, ayda en az 17 bin 428 adam / saat tasarruf edilmesi hedefleniyor.

Teknosa'nın Windows 7 yatırımı, etkisini en çok enerji faturalarında gösterecek. Kişisel bilgisayarların daha az enerji tüketmesini sağlayan Windows 7, Teknosa'nın yılda 178,922 KWh saat enerji tasarruf etmesini sağlayacak.

Teknosa Windows 7 kullanımı ile bu yıl atmosfere salınan karbondioksit miktarını 47 ton azaltacak. Günümüzde 8,6 adet otomobilin bir yıl boyunca yol yapması veya beş evin yıllık enerji tüketimiyle ortaya çıkan bu karbondioksit miktarının etkisini gidermek için her yıl en az 113 ağaç dikmek gerekiyor.

Tabii Teknosa'nın tüm bu hayallerini gerçeğe dönüştürebilmesi için şu haberin sonucunu yakından takip etmesinde fayda var.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun