Genel 03 MAYIS 2010 / 07:48

"Teknolojinin yeni yüzü bulut bilişim"

"Bulut Bilişimin Geleceği ve Eğitimdeki Yeri" konulu konferans, 30 Nisan'da gerçekleştirildi.

"Bulut Bilişimin Geleceği ve Eğitimdeki Yeri" konulu konferans, 30 Nisan'da gerçekleştirildi.


IBM’in, Özyeğin Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlediği konferans; IBM'de çalışan uzmanlar ile konuyla ilgili akademisyenlerin birlikte çalıştığı IBM Bulut Akademisi'nin, Türkiye'deki ilk etkinliğini oluşturdu. Bulut bilişim üzerinde teorik ve pratik çalışmalar yapan kişilerin bir araya geldiği toplantıda, Türkiye'de ve dünyada bulut bilişimin geleceği ve eğitimdeki yeri tartışıldı.

Konferansta, bilgisayarların bugüne kadar kullanılan klasik bilgiişlem yöntemlerine kıyasla, önemli bir teknik değişimi temsil eden bulut bilişim hakkında yapılan sunumlarda; bulut bilişimin güvenliği ve hukuki boyutları konuşuldu. Toplantıda ayrıca; açık kaynak kodlu proje ve uygulamalar, paylaşımlı Grid altyapısı deneyimleri, eğitimde bulut bilişim tecrübeleri, "bulut bilişime hazır mıyız" sorusuna cevaplar dile getirildi. "E-Altyapılar, Bulut Bilişim, Ülke Politikası ve Aşılması Gereken Zorluklar" konulu panelde ise bulut bilişimin çeşitli yönleri tartışıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan IBM Orta ve Doğu Avrupa Üniversite İlişkileri Lideri Jale Akyel, "Bulut bilişim, teknolojinin yeni yüzü haline geliyor. Dünyanın dört bir yanından 17 üniversitede uygulanan, Türkiye'de ise Özyeğin Üniversitesi'nin kurucu ekip üyeleri arasında yer aldığı ‘IBM Bulut Akademi', bulut bilişimin eğitim alanında tanınması ve hakkında araştırmalar yapılması için önemli bir ilk adım oldu. Facebook, Twitter, Youtube gibi çeşitli mecralarda da kullanılan bu teknoloji hakkında farklı bakış açılarını, bilgi ve deneyimleri içeren konferansın, bulut bilişim ve eğitimdeki rolü hakkında bilgilenme, tartışma ve işbirlikleri yaratma açısından faydalı olacağına inanıyoruz." dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun