Genel 26 MAYIS 2009 / 10:35

Teknolojik seyir keyfi

Yeni seyir gemilerinde seyahatlerin daha eğlenceli geçmesi için çeşitli teknolojilerden yardım alınıyor.

Yeni seyir gemilerinde seyahatlerin daha eğlenceli geçmesi için çeşitli teknolojilerden yardım alınıyor.


İtalyan seyir gemisi şirketi Costa Cruises'ın yeni gemisi Costa Luminosa yolcularının keyifli bir seyahat geçirmeleri için 4 boyutlu sinema, golf simülatörü, Grand Prix simülatörü ve PlayStation 3 odası gibi etkinlikler sunuyor.


Costa Luminosa 4 boyutlu sinemaya sahip ilk seyir gemisi. 20 koltuk kapasiteli salonda yolcular 3 boyutlu filmler izleyebiliyorlar. Dördüncü boyutu ise görüntülere eşlik eden koku sağlıyor. Ayrıca gemide 800 kişi kapasiteli bir sinema/tiyatro salonu da yer alıyor. Bu salonda 14 binden fazla LED lamba ile ışık oyunları düzenleniyor. Geminin ana havuzunun üstündeki 18 metrekarelik dev ekranda da gündüzleri video klip, geceleri ise film gösterimi yapılıyor. 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Gemideki golf simülatörü yolculara, 37 adet 18 çukurlu gerçek golf sahasını sanal ortamda oynama olanağı sunuyor. Ayrıca geminin açık güvertesinde, golfteki final vuruşlarını geliştirmek isteyenler için 100 metrekarelik bir pata alanı da bulunuyor. 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Costa Luminosa'nın Grand Prix simülatöründe ise bir Formula 1 otomobiline binip dünyanın farklı yerlerindeki, çeşitli zorluktaki pistlerde yarışabiliyorsunuz. Simülatörde bir video oyunu değil, özel olarak tasarlanan simülasyon görüntülerine yer verilmiş. 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Luminosa'nın sunduğu bir diğer eğlence seçeneği ise PlayStation 3. Yolcular konsol oyunları için ayrılan bir odada PS3 oynayabilecekleri gibi, kamaralarına da PS3 isteyebiliyor, geniş arşivden oyun kiralayabiliyorlar. Ayrıca seyahat sırasında geminin büyük salonunda PlayStation turnuvaları da düzenleniyor.Costa Luminosa çevreci teknolojileriyle de dikkat çekiyor. Gemi limana yanaştığında elektrik ihtiyacını kıyıdaki kaynaklardan sağlayabildiği için kendi jeneratörlerini kapayabiliyor. ‘Soğuk ütü' adı verilen bu özellik dünyada sadece birkaç gemide bulunuyor. Ayrıca Luminosa'da alüminyum, cam ve diğer geri dönüşebilir materyaller ayrıştırılıyor. Temiz su elde etmek için deniz tuzu arıtma tesisinde yararlanılıyor. 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Costa Luminosa'da ana tasarım teması, adına uygun bir şekilde ‘Işık' olarak belirlenmiş (Luminosa İtalyanca'da ışık anlamına geliyor). Geminin iç alanlarında 3100 metrelik LED ampul kullanılması da bunun bir göstergesi. Geminin iç tasarımı ve dekorasyonu ünlü mimar Joseph Farcus'a emanet edilmiş. Geminin çeşitli noktalarında İtalyan sanatçıların imzalarını taşıyan 288 orijinal, 4700 reprodüksiyon sanat eseri bulunuyor. Ayrıca ünlü heykeltıraş Fernando Botero'nun Dinlenen Kadın 2004 adlı 910 kg'lık bronz heykeli de geminin merkez avlusuna yerleştirilmiş. Costa Luminosa bu özelliğiyle de ‘Yüzen müze' olarak anılıyor.


İtalyan bandıralı Costa Luminosa, Costa Cruises şirketi için Venedik'te, Fincantieri - Marghera tersanesinde imal edilmiş. 92.600 groston ağırlığında, 294m uzunlukta ve 32,25m genişlikteki gemide 772'si balkonlu toplam 1.130 kamara bulunuyor. 2.826 yolcu alabilen Luminosa'da 1050 mürettebat görev yapıyor. Gemide toplamda 4 restoran, 11 bar, biri açılır kapanır çatı sistemli iki yüzme havuzu, 4 jakuzi, çok amaçlı spor parkuru, açık hava jogging ve paten pisti, kumarhane, disko, internet noktası, kütüphane, alışveriş merkezi ve 2.000 metrekarelik Spa bulunuyor.


25 Mayıs'ta ikinci seferinin bir parçası olarak İstanbul'a uğrayan ve basın mensuplarına tanıtılan Costa Luminosa'nın resmi isim töreni 5 Haziran günü İtalya'nın Cenova Limanı'nda, şirketin diğer yeni gemisi Costa Pacifica ile birlikte yapılacak. İki gemi de törenden sonra ilk resmi seferlerine çıkacaklar. İki geminin aynı anda, aynı yerde isim töreninin yapılması ve sefere birlikte çıkmaları bir ilk olduğu için Costa Cruises Guiness Rekorlar Kitabı'na başvurmuş.


Yaklaşık 60 yıldır gemi seferleri düzenleyen Costa Cruises İtalya'nın en büyük turizm grubu ve Avrupa'nın önde gelen gezi şirketi. Filosunda 14 gemi bulundan İtalyan şirketi 2008'de Avrupa'da 1,2 milyon yolcu ile rekor kırmış. Dünyanın farklı yerlerinde 250 noktaya sefer düzenleyen Costa Cruises 2009 yılında Türk limanlarına 34 kez uğrayarak 100.000 turist getirmeyi hedefliyor. 2010 yılında bu sayının 41 seferde 110.000 olması planlanıyor. Costa Cruises Türkiye'de Setur ve Golden Bay Tour tarafından temsil ediliyor.


www.costacruise.comwww.setur.com.trwww.goldenbaytour.com

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun