Genel 28 TEMMUZ 2009 / 11:47

Teknolojik cihazlardan kan mı damlıyor?

Time’da yer alan bir makale çeşitli teknolojik cihazların olmazsa olmazları olan madenlerin dehşetli bir iç savaşın yaşandığı Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden geldiği anlatılıyor.

Time’da yer alan bir makale çeşitli teknolojik cihazların olmazsa olmazları olan madenlerin dehşetli bir iç savaşın yaşandığı Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden geldiği anlatılıyor.


Başrollerinde Leonardo DiCaprio ve Jennifer Connelly'nin yer aldığı Hollywood filmi ‘Kanlı Elmas' halen zihinlerde yerini kaybetmedi. Film, iki yıl önce vizyona girdiğinde elmas ve mücevher sektöründe ve bu ürünleri kullananlarda şok etkisi yaratmıştı. Film, elmas piyasasındaki acı gerçekleri, bu değerli madenin bulunduğu bazı Afrika ülkelerindeki insanların bu sektörde çalışırken çektiği acılar ve bu madenin neden olduğu acıları konu ediniyordu.Time dergisinde Elizabeth Dias imzalı yayınlanan makale, bu filmin konusunu hatırlattı herkese tekrar. Ama bu kez farklı bir alandan, teknoloji alanından. Dias, makalesinde Global Witness adlı organizasyonun raporuna dayandırarak, çokuluslu şirketlerin yüksek teknoloji ürünlerinde kullanılan bazı değerli madenler için yürüttüğü ticaretin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki şiddetli iç savaşı beslediğini iddia ediyor. Yazıya göre, ülkenin doğusu kasiterit, volframit, koltan ve altın madenleriyle dolu. Bu madenler ampul, MP3 çalar, dizüstü bilgisayar ve PlayStation gibi çok satılan teknolojik cihazların olmazsa olmazları olarak biliniyor.

Bu değerli kaynakların kontrolü ise bölgede çeşitli taraflar arasında silahlı çatışma nedeni. Raporda, bu minerallerin arzının savaşan taraflardan aracılara oradan da uluslararası alıcılara nasıl uzandığı takip ediliyor. Kongo'da madenler için 1996'dan beri süren çatışmalarda bugüne kadar 5 milyon insanın öldüğü söyleniyor. Global Witness'a göre, Kongo ordusu ve isyancı grup FDLR yıllardır karşı taraflarda savaşsa da madenler söz konusu olunca kimi zaman birbirlerine kara ve havayolu desteği veriyor, hatta ganimet paylaşıyorlar. Bir hükümet yetkilisi ihraç edilen altının en az yüzde 90'ının kayıda geçirilmediğini dile getiriyor.


Mineral, metal ve teknoloji sektörlerinden yaklaşık 240 şirketin işin içinde olduğunu anlatan çalışma, özellikle dört ana Avrupa ve Asya firmasına öne çıkartıyor, bunlar, Taylandlı Smelting and Refining Corp., İngiliz Afrimex, Belçikalı Trademet ve Traxys. Global Witness, mal tedariğinin her aşamasında yeterince titiz davranmamaları nedeniyle bu şirketlere ve diğer birçok uluslararası şirketi eleştiriyor.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun