Genel 18 OCAK 2010 / 13:35

Teknolojide 'batıla' dur diyecekler

Ulaştırma Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından desteklenen Teknoloji Bilgilendirme Platformu hayata geçirildi.

Ulaştırma Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından desteklenen Teknoloji Bilgilendirme Platformu hayata geçirildi.


Doğru bilginin etkili şekillerde doğru hedefe ulaştırılamaması nedeniyle toplumda yaşanan bilgi kirliliğinin giderilmesi amacıyla Teknoloji Bilgilendirme Platformu (TBP) oluşturuldu. Ulaştırma Bakanlığı ile BTK tarafından desteklenen Platform'da, konusunda uzman, toplumda saygınlığı kabul görmüş, güvenilir akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları yer aldı.

İlk toplantısını BTK İstanbul Bölge Müdürlüğü'nde yapan TBP üyeleri, toplumumuzdaki yaygın elektrofobiye dikkat çekti. Yeterli bilimsel neden olmamasına karşın yeni teknolojiler ve uygulamalar hakkında kamuoyunda bilgi kirliliği yaşandığına dikkat çeken TBP üyeleri, elektrikle çalışan her cihazın elektromanyetik dalga yaydığını ve bunların insan sağlığına zararının kanıtlanmadığını belirtti.

TBP'nin bu ilk toplantısında baz istasyonları ve cep telefonları başta olmak üzere teknolojik tüm gelişmelerle ilgili olarak kamuoyunda ve basında oluşan olumsuz algıların düzeltilmesi öncelikli hedef olarak belirlendi. Sorunun temelinde eksik ve yanlış bilgilendirmenin yatmasından yola çıkan Platform, kamuoyunu bilimsel gerçeklerle doğru bilgilendirmeyi kendisine görev edindi. Platform'un amacı, özellikle yeni teknolojilerin günlük hayatımızdaki yeri ve bu teknolojilerin çalışma prensipleri konusunda öncelikle yerel yönetimler ve basın yayın kuruluşlarını bilgilendirmek ve vatandaşa bu kurumlar aracılığı ile doğru bilginin iletilmesini sağlamak olarak belirledi.

Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere bu konudaki standartları belirleyen kuruluşların (ICNIRP-GSMA) teknolojinin insan sağlığı üzerindeki etkilerine yönelik yaptıkları araştırmalarda, baz istasyonları ya da cep telefonlarının kansere veya benzer hastalıklara yol açtığına dair somut bilimsel kanıtlar bulunmadı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun