Genel 14 EKİM 2008 / 15:21

Teknoloji zirvesinde yakınsama konuşuldu

Anadolu Bilişim Hizmetleri, 'Bilişimde Yakınsama ve Takım Çalışması’ temasıyla 3. Teknoloji Zirvesi'ni gerçekleştirdi.

Anadolu Bilişim Hizmetleri, 'Bilişimde Yakınsama ve Takım Çalışması’ temasıyla 3. Teknoloji Zirvesi'ni gerçekleştirdi.

Anadolu Bilişim Hizmetleri, Anadolu Grubu’nun üst düzey yöneticilerini bugün İstanbul’da gerçekleştirdiği 3. Teknoloji Zirvesi’nde biraraya getirdi. Microsoft ana sponsoru; Efes Pilsen, Isuzu ve Coca Cola firmalarının oturum sponsoru olduğu etkinlik ‘Bilişimde Yakınsama ve Takım Çalışması’ temasıyla düzenlendi. Teknoloji Zirvesi’nin açılış konuşmasını Anadolu Bilişim Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uysal yaptı. Anadolu Grubu’nun teknolojiye verdiği önemi vurgulayan Uysal, yakınsama konusuna değindi. Yakınsamayı her bireyin kendi hayatında yaşadığını belirten Uysal, yakınsamanın ülkeleri olduğu gibi, kurumları ve insanları da etkilediğini kaydetti. Türkiye’nin genç nüfusuna değinen Uysal, bu nüfusun teknolojiye yatkınlığına işaret etti. Küreselleşmenin temel dinamiğininteknoloji olduğunu ifade eden Uysal, “Teknoloji ile dünya küreselleşiyor. Sermaye hareketleri de teknoloji ile bütünleşiyor. Artı ve eksileriyle dünya küçülüyor ve biz yakınsamayı daha fazla hissediyoruz” şeklinde konuştu. Uysal, bilişimin Türkiye’de istihdam anlamında da çok önemli olduğunu vurguladı. Kriz dönemlerinde BT yatırımlarının yavaşladığını belirten Uysal, oysa bu durumun tam tersine yatırımların artması gerektiğini kaydetti. Uysal, “Teknıoloji yatırımları masraf değil verimlilik merkezlidir. Dolayısıyla Anadolu Grubu olarak hiçbir dönemde BT yatırımlarımızı azaltmadık. Bu kriz döneminde de yatırımlarımızı yoğunlaştırmaya çalışıyoruz” dedi. Yakınsamının gerek iş hayatında gerekse özel hayatta insanları etkilediğini belirten Anadolu Bilişim Hizmetleri Genel Müdürü Tayyar Bacak, bu nedenle iş hayatının ve özel hayatın bu doğrultuda yeniden şekillendiğini kaydetti. Yakınsamanın yeni iş ortaklıkları için bir platform oluşturduğunu ifade eden Bacak, gelişen teknolojilerin bu kavramı tetiklediğini ekledi. Son dönemde yaşanan finansal krizden mümkün olduğunca az etkilenmek için çalıştıklarını belirten Bacak, “Bu noktada grup içinde takım çalışması çok önemli. Takım çalışmasının yarattığı güç işimize yansıyor” dedi.Bilgi yönetiminin ancak teknolojiyle mümkün olabileceğini vurgulayan Bacak, BT’nin iş süreçlerini ve kârlılığı etkilediğini; buna göre teknoloji yatırımlarının yapılması gerektiğini bildirdi.


Teknoloji dönüşüm için araç


Yaptığı sunumla geleceğin bilişim çalışanını tarifleyen Microsoft Türkiye Teknoloji Çözümleri Yöneticisi Onur Altıntaş, sosyal ve ekonomik değişime değindi. Altıntaş’ın ardından HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, ‘Dönüşüm ve Teknoloji’ başlıklı bir sunum yaptı. HP’nin EDS şirketini satın almasına değinen Urçar, 14 milyar dolar değerindeki bu satınalmanın Compaq’tan sonraki en büyük satınalma olduğunu kaydetti. Bireysel ve kurumsal evrimde kazananlar arasında olmak için dönüşümün şart olduğunu belirten Urçar, “Çağa ayak uydurmak ve rekabet ortamında ayakta kalmak için dönüşüm gerçekleşmeli. Değişim için teknoloji yeterli değil. Dönüşüm zihinde başlıyor. Teknoloji yatırımları bu dönüşüme yardımcı bir araç” dedi.  


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun