Genel 25 MAYIS 2010 / 07:39

Teknoloji zenginlerin yanında (mı?)

Sanılanın aksine çoğu teknolojik gelişme düşük gelirliler için pek bir şey ifade etmiyor.

Sanılanın aksine çoğu teknolojik gelişme düşük gelirliler için pek bir şey ifade etmiyor.


Teknoloji geliştikçe internet üzerinden birçok uygulamanın bedava olması tüm gelişmelerin herkese yararlı olacağı havası estiriyordu. İnternetin getirdiği özgürlük ve herkesin ulaşım hakkı aslında sadece orada kalacak gibi görünüyor.

Yeni çıkan teknolojiler ve faydalarıyla ilgili birçok haber yapılıyor.  Ancak bu teknolojilerin kimler tarafından kullanılabildiği pek konu edilmiyor. Teknolojik gelişim dizüstü bilgisayar, cep telefonu ya da farklı bir yerde karşımıza çıkabiliyor. Ancak bu teknolojilerden faydalanabilmek çoğu zaman ancak yüksek gelirli kişilere nasip oluyor.

Teknolojik gelişimle ortaya çıkan yeni meslekler için de yüksek gelirli ailelerden gelmek gerekiyor. Google gibi revaçta olan ve büyük geliri bulunan uluslararası şirketlere girebilmek için iyi okullarda eğitim görmek gerekiyor. Bu iyi okulların da özellikle yurtdışındaki maliyetleri de çok yüksek.

Bu durum "yeni bir sosyal elit tabaka mı ortaya çıkıyor?" sorusunu akıllara getiriyor. Çünkü düşük gelirli ailelerin çocukları yeterince iyi eğitim görmüyor ya da sosyal konumlarından dolayı isteyerek veya istemeyerek karıştıkları ufak tefek suçlar nedeniyle yüksek maaşlar kazanılan işlere giremiyor. Böylece bu kesim ne teknolojik gelişimden yararlanabiliyor, ne de üretici kısma geçip para kazanabiliyor. Bu kesim sadece yüksek gelirli ailelerin çocuklarının ürettiği, basit ve eskimiş ürünleri satın alan çoğunluğu oluşturuyor.

Bu sorunu aşmak için başlıca yol olarak burslu eğitim imkanı verilmesi görülebilir. Kurulacak vakıf üniversiteleriyle düşük gelirli ailelerin çocukları da iyi eğitim alabilir, yüksek gelirli işlerde çalışabilir.

Ancak bu gerçekleşse bile tabana ne kadar yayılabileceği bilinmiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun