Genel 30 EYLÜL 2010 / 07:02

Teknoloji zarar verirken çözüm de üretiyor

E-kitaplar, az kitap okuyanları teknoloji sayesinde daha fazla okumaya teşvik edebilir.

E-kitaplar, az kitap okuyanları teknoloji sayesinde daha fazla okumaya teşvik edebilir.


Cep telefonu kullanan ya da diğer teknolojilere merak salan çocuklar, kitapları yavaş yavaş rafa kaldırıyor ve okuma alışkanlıklarından vazgeçiyor. Önceki araştırmalarda bu sonucu destekliyor.

Ancak yapılan yeni bir çalışmaya göre, teknolojiyle kaynaşmış gençleri yeniden kitap okumaya teşvik edecek araç teknolojinin yine kendisi. Uzmanlar e-kitapların eğitimsel anlamda çok önemli bir role sahip olduğunu ve bu noktada çocuklar için çok faydalı olacağı görüşünde.

Pazar araştırma şirketi Harrison Group ve Scholastic Medya Şirketi’nin binden fazla çocuk ve ailesiyle yaptığı bu çalışma yalnızca okumayı azaltan çocukları ele almıyor. Teknolojiyle birlikte ailelerin de okumaya son derece az zaman ayırdığını belirtiyor.

Sonuçlara göre ailelerin yüzde 40’ı internette ve mobil cihazlarda geçirdikleri zamandan sonra kitap okumaya ya da spor yapmaya vakit ayıramadıklarını söylüyor. Yüzde 33’ü ise teknolojiye ayırdıkları zamanı aile bireylerine ayıramadıklarını belirtiyor.

Ancak çalışma tüm bunların yanında teknolojinin yarattığı sorunları yine teknolojinin çözeceğini vurguluyor.

Ankete katılan çocukların yüzde 57’si e-kitaplara karşı ilgili olduğunu, üçte biri ise e-kitapların fiyatının uygun olmasıyla daha fazla kitap okuyacağını söylüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun