Genel 16 EYLÜL 2008 / 10:33

Teknoloji yolunda çevreci adımlar

LG markalı LCD TV’ler “Akıllı Sensör Teknolojisi” ile yüzde 69,5’e varan oranda daha az enerji tüketiyor.

LG markalı LCD TV’ler “Akıllı Sensör Teknolojisi” ile yüzde 69,5’e varan oranda daha az enerji tüketiyor.


Teknoloji  üreticileri içinde bulunduğumuz vahim çevresel koşulları gözönünde bulundurarak, teknik özelliklerle donatılmış ürünlerin tasarım ve üretim çalışmalarına paralel olarak çevre dostu teknolojiler de geliştiriyorlar. Öncelikle daha az eneri kullanımından geçen çevreci çalışmalar tam gaz devam ediyor ve gelecekte de artarak devam etmek zorunda. Piyasaya çıkan her yeni ürün bu yoldaki yeni bir adım oluyor teknoloji dünyasında.


Avrupa’nın önde gelen sertifikasyon kuruluşu TÜVSÜD’ün yaptığı araştırmaya göre, LG Electronics’in LG Scarlet ve LG60 LCD TV’lerinde kullanılan “Akıllı Sensör” teknolojisi yüzde 69,5’e varan oranda enerji tasarrufu sağlıyor. Bu teknoloji, diğer LG markalı LCD TV’lerin de Scarlet’in enerji verimliliğine ve görüntü kalitesine ulaşmalarına imkân veriyor.


Akıllı sensör, 4096 adımlı bir algoritma kullanarak rengin ısısını ve çevrenin aydınlığını algılıyor, TV’nin ayarlarını kendiliğinden yaparak izleyicilere ideal görüntü kalitesi sunuyor. Bu işlem sadece parlaklık, kontrast, renk, netlik ve beyaz dengesi gibi ayarları değiştirmekle kalmıyor, aynı zamanda da TV’nin arka ışığının yoğunluğunu da ayarlıyor. Bu özellik de, görüntü kalitesini büyük ölçüde geliştiriyor ve bir yandan aşırı parlaklığı azaltarak enerji tasarrufu yaparken, diğer yandan göz yorgunluğunu azaltıyor.


2010 yılına kadar tüketici elektroniğinde dünyadaki ilk üç şirketten biri olma hedefiyle hareket ettiklerini söyleyen LG Electronics Digital Görüntüleme Şirketi Başkanı ve CEO’su Simon Kang, enerji ve çevre konularına proaktif bir şekilde yaklaştıklarını belirtiyor ve akıllı sensör teknolojisini, geleneksel ürünlerden çok daha iyi kalite sunan, çevre dostu ürünler yaratma yolundaki çabalarının en iyi sonuçlarından biri olarak değerlendiriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun