Genel 19 OCAK 2010 / 09:59

Teknoloji yatırımları maliyetleri düşürdü

Kibar Holding, Fujitsu hizmet güvencesiyle tüm altyapısını şimdi NetApp'ın veri depolama ve sistem yazılımları ile destekliyor.

Kibar Holding, Fujitsu hizmet güvencesiyle tüm altyapısını şimdi NetApp'ın veri depolama ve sistem yazılımları ile destekliyor.


Kibar Holding, kritik iş uygulamalarını taşıdığı bütün bilgisayar sunucularını sanallaştırırken, tüm bu sanal altyapıyı NetApp yazılımları ile desteklemeye başladı. Fujitsu'nun sanallaştırma konusunda iş ortaklarından Matris Bilişim'in üstlendiği sanallaştırma projesinde, Fujitsu satış sonrası servis desteği verirken, proje kapsamında holdingin grup şirketlerine ait bilgi sistemlerinde dağınık yapıda bulunan 150'ye yakın sunucunun sayısı 16'ya indirildi. Bu birliktelik projesi, Kibar Holding'e önemli maliyet avantajları sunarken, çalışan ve BT verimliliğini hissedilir düzeyde artırdı.

Sanallaştırılmış sunucuların altyapısında kullanılan NetApp teknolojisi, grup içinde bilgiye erişimi hızlandırırken, veri saklama ve yedekleme işlemlerinin daha az maliyetle ve daha çabuk gerçekleşmesini sağladı. Fujitsu ve NetApp, ortak aldıkları bir karar doğrultusunda veri depolama alanında teknolojilerini entegre ederken geliştirdikleri ürünleri pazara sunma konusunda da birlikte hareket ediyor.

Fujitsu Genel Müdürü Halit Zaim ise Kibar Holding projesi hakkında şunları söyledi, "Günümüzde veri merkezleri, maliyetler ve operasyonlar açısından verimlilik sunan çözümler ile endüstriyel işbirliğine dayalı teknolojileri bir araya getiriyor. Bilişim endüstrisinde Fujitsu-NetApp işbirliği ile, çağdaş veri merkezlerinin talep ettiği entegre kurumsal veri yönetimi otomasyon çözümlerini küresel boyutta müşterilerine sunarken bunun ülkemizdeki en başarılı örneklerinden birini Kibar Holding'de gerçekleştirdik. Kriz ortamında alınan bu yatırım kararı ile grup, gerek donanım maliyetlerinden, gerekse çalışma verimliliğinden yüksek tasarruf sağladı".

150 sunucu yerine 16 sunucu

Zamanla sayısı artan sunucu donanımları, enerji, yönetim ve bakım gibi çeşitli maliyet kalemleri itibarıyla uzun bir süredir Kibar Holding yönetimi tarafından da dikkatle izleniyordu. Kibar Holding kriz dönemi koşullarına rağmen sonunda düğmeye basarak sunucu maliyetlerini % 50 oranında azaltma amacıyla sanallaştırma ve altyapı yatırımını başlattı. Değerlendirme süreci sonunda NetApp ve Fujitsu iş ortağı olan Matris Bilişim'in liderliğinde 2009 yılı Nisan ayında hazırlıkları ile proje başladı ve 3,5 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı, 150'ye yakın fiziksel sunucu 16 adet sunucu üzerinde konsolide edildi.

Sanallaştırılmış altyapı sayesinde gereksiz fiziksel sunucu yatırımlarının da önüne geçen Kibar Holding önemli maliyet avantajları sağlamış oldu. Sistem erişimlerindeki performans artışı ve yönetim kolaylığı nedeniyle yeni teknoloji geliştirme maliyetleri azaldı ve yazılım grubunun üretim ortamındaki hızında belirgin bir artış yaşandı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun