Genel 24 TEMMUZ 2009 / 11:36

Teknoloji tutkunları karanlık tarafa kayıyor

BTnet.com.tr’nin anketi, teknoloji tutkunlarının tercihine yönelik ilginç sonuçlar ortaya koydu.

BTnet.com.tr’nin anketi, teknoloji tutkunlarının tercihine yönelik ilginç sonuçlar ortaya koydu.


BTnet.com.tr'nin teknolojik ürünlerde renk seçimine dair anketi sonuçlandı. Yaklaşık 1000 kişinin cevapladığı anket sonuçlarına göre teknoloji şirketleri her ne kadar ürünlerini renklendirme eğiliminde olsalar da, tercih sıralamasında siyah rengin hükümdarlığı devam ediyor.


Anket sonuçlarına göre teknolojik ürün seçiminde piyano siyahı, yüzde 49'la ezici bir tercih üstünlüğüne sahip. Bunu yüzde 16 ile inci beyazı takip ediyor. Bir zamanlar teknolojik ürünlerin temel rengi olan aytozu grisi yüzde 9 ile üçüncülüğü alırken, ateş kırmızısı, zümrüt yeşili, okyanus mavisi gibi göz alıcı renkleri tercih edenlerin oranı yüzde 5-6 aralığında. Ankette olmayan renk seçeneklerini veya desenli yüzey kaplamalarını tercih edenlerin toplamı ise aytozu girisi ile aynı, yani yüzde 9 civarında.


Bu sonuçlar, tüketicilerin farklı renk seçeneklerine rağmen halen siyah renge meyilli olduğunu ortaya koyuyor. Bununla birlikte, beyaz dahil diğer alternatif renkleri tercih edenlerin oranının yarıdan fazla olması da dikkat çekici.


Bu da tüketicilerin yavaş da olsa piyasadaki renk cümbüşünü benimsediğini ve bu yönde ciddi bir talep olduğunu gösteriyor.