Genel 12 MART 2010 / 15:16

Teknoloji seçimde hilenin önüne geçiyor

Filipinler'de yaşanan hileli seçimlere bilgisayarlı sayım sistemiyle son verilmesi planlanıyor.

Filipinler'de yaşanan hileli seçimlere bilgisayarlı sayım sistemiyle son verilmesi planlanıyor.


Filipinler'de yaşanan hileli seçimler ve bu seçimlerin yarattığı etki ülkenin demokratik geçmişinde kara bir leke gibi. Ancak Filipinliler Mayıs ayında yapılacak olan yerel seçimler ve başkanlık seçimlerinde bilgisayarlı sayım sisteminin kullanılmasından yana oldukça umutlu. Diğer yandan teknolojinin güvenilir bir çözüm getirmeyeceğini düşünenler de var.

Önceki oy sayım sisteminde kesin sonuçların ortaya çıkması haftaları alırken, bilgisayara dayalı yeni sayım sistemiyle kesin sonuçların 2 günde ortaya çıkması bekleniyor. Herhangi bir saldırı durumunda sistemin etkilenmeyeceğini belirten yetkililer aynı zamanda sistemin nasıl çalıştığını da kimsenin bilmediğini iddia ediyor.

Bilgisayarlı sayım sisteminin ülkeye ve oy sistemine bir istikrar getireceği düşünülürken, olası olumsuz etkiler de göz ardı edilmiyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun