Genel 07 OCAK 2009 / 14:56

Teknoloji Ödülleri için geri sayım başladı

Bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Teknoloji Ödülleri ve Kongresi, bugün gerçekleştirilen basın toplantısıyla duyuruldu.

Bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Teknoloji Ödülleri ve Kongresi, bugün gerçekleştirilen basın toplantısıyla duyuruldu.


TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fikret Yücel, TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Nükhet Yetiş ve 8. Teknoloji Ödülleri ve Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Şafak Alpay’ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda, bu yıl yenilenen yapısıyla organizasyonun ayrıntıları aktarıldı.


Teknoloji Ödülleri ve Kongresi'nin bir marka haline geldiğini belirten Arzuhan Doğan Yalçındağ, 21. yüzyılda şirketlerin ve ülke ekonomilerinin küresel dünyada rekabet edebilmek için bilim ve teknolojide yetkinleşerek yenilikçi üretim sistemini benimsemesi gerektiğini vurguladı. Küreselleşen dünyada yeni fırsatlarla birlikte enerji sıkıntısı ve küresel ısınma gibi tehditlerin de kendini gösterdiğini kaydeden Yalçındağ, fırsatlardan yararlanmak ve tehditlere karşı hazırlıklı olmak için araştırma ve yenilik politikalarının sürekli gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yalçındağ, “2013 yılı için Ar-Ge harcamalarının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya oranının yüzde 2'ye ulasmasını hedefliyoruz. 2007 yılında Türkiye'de bu oran yüzde  0,71 düzeyinde. 2002-2007 arasında bu oranın artış hızı bakımından iyi bir performans sergilense de uluslararası karşılaştırmalardaki konumumuz yeterli düzeyde değil. OECD ülkelerindeki Ar-Ge faaliyetlerinde gerek performans, gerekse finansman bakımından ağırlık özel sektördeyken, ülkemizde uzun yıllar kamu ve üniversiteler ön planda oldu. Bu tabloda özel sektörün konumunun değişmeye başladığını görüyoruz. Özel sektörün Ar-Ge harcamaları içindeki payı 2002-2007 arasında yüzde 29'dan yüzde 41 'e yükseldi. Finans kaynağına göre Ar-Ge harcamalarında ise özel sektör ilk defa kamu sektörünü az da olsa geçti. Toplam imalat sektörü ihracatımız içinde yüksek ve orta-üst teknoloji grubuna giren malların payının genel bir yükselme eğilimi sergileyerek 2007'de yüzde 38,8'e ulaşması, bu gelişmeye paralel değerlendirilmeli. Bu olumlu gelişmelere karşın milli gelirde Ar-Ge harcaması payının yüzde 2'ye yükselmesi için daha çok yolumuz var” şeklinde konuştu.


Küresel finansal krizin Ar-Ge ve inovasyona yönelik yatırımları yavaşlatmaması gerektiğini ifade eden Yalçındağ, “Düşen hammadde fiyatları ve azalan yurt içi talebe bağlı olarak cari işlemler açığı bu yıl azalacak olsa da ekonominin yeniden toparlanmasıyla Türkiye'nin dış ticaret açığı bozulmaya devam edecek. Bu yüzden gelecek yıllarda ihracat olanaklarımızı artırmak üzere bugünden gerekli önlemleri almak zorundayız. Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarına devam etmemiz, cari açık yükümüzü hafifletmek bakımından, katma değeri yüksek ve ileri teknoloji ağırlıklı ihracata olanak verecektir” dedi.Yalçındağ, Teknoloji Ödülleri'nin hem küresel kriz ortamında Ar-Ge ve teknolojiye dikkat çekmek hem de farklı ölçekte şirketlerin katılımını daha çok teşvik etmek açısından anlamlı olduğunu söyledi.


Üniversite-sanayi işbirliği gelişmeli


Teknoloji Ödülleri ve Kongresi’nin amacını Ulusal Yenilik Sistemi içindeki teşvik araçlarına katkı sağlamak olarak tanımlayan Dr. Fikret Yücel, Ulusal Yenilik Sistemi’nin bilim, teknoloji ve sanayi politikalarıyla yakından ilgili olduğunu vurguladı. Yenilik sisteminin en önemli yapıtaşlarından bir tanesinin üniversite-sanayi işbirliği olduğunu belirten Yücel, bu konuda bilgi verdi. “Bu işbirlik yapısı mevcut bilgi birikimini yeni ya da iyileştirilmiş ürün ve süreç elde edilmekte en verimli şekilde kullanıyor. Böylece bu birikimin sosyal ve ekonomik faydaya dönüşmesi sağlanıyor. Teknopark, kuluçka merkezi gibi yapılarda bilimsel ve teknolojik buluşlar ticari ürünlere dönüşüyor. Ülkemizde faaliyete geçmiş 20’ye yakın teknoparkta değerli çalışmalar yapılmasına karşın, başarılı bir üniversite-sanayi işbirliği sergilendiği söylenemez” diyen Yücel, üniversite-sanayi işbirliğine yönelik diğer çalışmalara değindi. Yücel, bilim ve teknolojinin gelişmesi için daha fazla çaba harcanması gerektiğini vurguladı.


Ar-Ge bilinci artıyor


Dr. Nükhet Yetiş ise yaptığı konuşmada bilim ve teknolojiye yapılan yatırımlara işaret etti. Yetiş, “2002 yılında 674 milyon lira olan yatırımı özel sektör 2007’de 2.6 milyara çıkardı. Bu beş yılda dört kattan fazla arttı demektir. Yapılan hesaplamalarla 2013 yılında Türkiye’nin bu alana 25 milyar lira yatırması gerekiyor. Bunun yaklaşık yğzde 55’inin özel sektör tarafından yatırılacağı düşünülürse, özel sektörün bu alana 14 milyar lira yatırması gerekiyor. Özel sektörün Ar-Ge’yi gelişme için bir vazgeçilmez olarak görmesi gerekiyor. Çünkü bilim ve teknoloji olmadan rekabet etmek mümkün değil. Devletlerin en önemli görevi özel sektöre yatırım yapması için en uygun ortamı hazırlamaktır. Bu noktadaki en büyük kaynak maddi destektir” dedi. Özel sektörde Ar-Ge konusunda hareketlenmenin söz konusu olduğunu belirten Yetiş, şirketin bu konudaki bilncinin arttığını ve destek programlarına ilginin artığını kaydetti.


Program yeniden yapılandı


8. Teknoloji Ödülleri hakkında Şafak Alpay yaptığı sunumla bilgi verdi. 1997 yılından beri yedi kez düzenlenen yarışmaya toplam 256 proje başvurdu. 6 şirket Teknoloji Büyük Ödülü’ne layık görülürken, 20 şirket Teknoloji Başarı Ödülü’nü aldı. Tenoloji Ödülleri’nin şirketlere katkılarına değinen Alpay, ödüllerin bu yıl yeniden yapılandığını kaydetti. Bu yapılanmasının gerekçeleri; teknoloji ve inavasyonunun doğasındaki değişimler, KOBİ’lerin daha fazla cesaretlendirilmesi ve daha geniş bir kitleye ulaşabilmek olarak sıralanıyor. Son başvuru tarihi 21 Şubat olan yarışmada finale kalanlar 7 Nisan’da açıklanacak. 25 Haziran’da ise ödüller gerçekleşecek törenle sahiplerini bulacak. Yeni yapıda mikro, küçük, orta ve büyük olmak üzere dört ayrı ölçekte şirketler, ürün ve yenilik/teknoloji başlıkları altında değerlendirilecek. Sekiz adet ödül verilecek. Nihai puanlar belirlendikten sonra ise şirket ölçeğinden bağımsız olarak toplamda en yüksek puanı alan proje ‘Büyük Ödül' sahibi olacak.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun